11 Kasım 2016 18:20

Af Örgütü'nden 'acil' çağrı: Gazetecileri serbest bırakın

Uluslararası Af Örgütü Türkiye'deki tutuklu gazeteciler ve basın özgürlüğü ile ilgili uluslararası acil eylem çağrısı yaptı.

Paylaş

Uluslararası Af Örgütü Türkiye'deki tutuklu gazeteciler ve basın özgürlüğü ile ilgili uluslararası acil eylem çağrısı yaptı. “Türkiye'de Basına Ağır Baskı” başlığı ile yayınlanan çağrıda, “4 Kasım'da Cumhuriyet gazetesinden 9 gazeteci ve yönetici, yargılanmak üzere tutuklandı. 15 Temmuz darbe girişiminden ve 21 Temmuz'da OHAL ilan edilmesinden bu yana yargılanmak üzere en az 112 gazeteci ve medya çalışanı tutuklu, yine aynı dönemde toplam 169 medya organı kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile kapatıldı” denildi.

OHAL’DE MEDYAYA BASKI CİDDİ BİÇİMDE ARTTI

Hükümet yetkililerinin terörle mücadele ve hakaret yasaları ile siyasi aktivistler, gazeteciler dahil devlet politikası ve kamu görevlilerini eleştiren herkesi hedef aldığına vurgu yapan Af Örgütü, yaşanan baskıların OHAL ile birlikte arttığına dikkat çekti. Açıklamada,  “Muhalif medyaya yönelik saldırılar 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte ciddi oranda arttı. Muhalif medya organlarının KHK'ler uyarınca kapatılması sonucunda, 2500'den fazla gazeteci işsiz kaldı ve 777 gazetecinin basın kartı iptal edildi. Tutuklu 112 gazeteciden 78'i  “FETÖ/PDY” soruşturması kapsamında gözaltına alınırken, 25’i Kürt medya organları mensubu” ifadelerine yer verildi.

TUTUKLAMALAR KEYFİ CEZALANDIRMA ARACINA DÖNÜŞTÜ

112 gazeteciden bazılarının üç aydan uzun bir süredir tutuklu olduğuna dikkat çeken Af Örgütü, hükümeti gazetecileri serbest bırakmaya çağırdı. Af Örgütü çağrısında, “Yargılanan kişilerin tutuklanması keyfi bir biçimde, cezalandırma aracı olarak uygulanıyor. Tutuklu gazeteciler, Fethullah Gülen ile bağlantılı yayınlardan, Kürt, seküler veya sol görüşlü yayınlara kadar geniş bir siyasi yelpazedeki muhalif basın organlarında çalışıyorlar. Tutuklu tüm gazeteciler keyfi tutuklanmalarına son verilerek derhal serbest bırakılmalı ve yetkililer uluslararası alanda tanınan ve ceza gerektiren suçlara dair güvenilir kanıtlar sunamadıkları sürece onlara yönelik tüm suçlamalar düşürülmeli” ifadelerine yer verdi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Hong Kong’a ‘izin vermeyiz’ mesajı

SONRAKİ HABER

Kafede otururken başına yorgun mermi isabet eden Mesut Albayrak ağır yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa