11 Kasım 2016 17:37

AKP'li Aktay: Kılıçdaroğlu yargılanmayı hak ediyor

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Kılıçdaroğlu için 'Yargılanmayı hak ediyor' dedi.

Paylaş

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Aktay, CHP'nin Parti Meclisi bildirisi için "(CHP lideri) Kılıçdaroğlu'nun skandal bir faaliyetidir" dedi. Kılıçdaroğlu'nun 17 Aralık'tan sonra FETÖ'yle işbirliği yaptığını iddia eden Aktay "Aslında dokunulmazlığın olmasa şu anda sadece bu konular yargılanmayı hak eden konular" ifadelerini kullandı. Kemal Kılıçdaroğlu bugün yaptığı açıklamada "Neden beni mahkeme vermiyorlar. Verin beni mahkemeye mahkeme huzurunda bütün delilleri ortaya koyalım. Beni mahkemeye vermiyorlar çünkü suçlu olduklarını biliyorlar" demişti.

CHP Parti Meclisinin bildirisine ilişkin değerlendirmesi sorulan Aktay, HDP milletvekillerinin tutukluluk sebebinin ortada olduğunu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da bunu bildiğini söyledi.

"Ama Kılıçdaroğlu zannediyorum kendine göre başka türlü bir yatırım yapıyor veya başka bir siyasete oynuyor" ifadesini kullanan Aktay, bu siyasetin de "açıktan teröre destek olduğunu" iddia etti. Tutuklamaların hukuk çerçevesinde yapıldığını öne süren Aktay, "HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin, Türk hukuk sistemine meydan okuyarak, 'Biz bu hukuku falan tanımayız' dediklerini, hukuku tanımayanların da hukukun takibatına maruz kalmasından daha doğal bir şey olmadığını" belirtti.

"HDP milletvekillerinin, siyaset yaptıkları için değil teröre destek verdikleri için tutuklandıklarını" iddia eden Aktay, "Cürmü meşhut halindeki bir suçu örtbas etmeye çalışmak aslında Kılıçdaroğlu'nun skandal bir faaliyetidir. Kılıçdaroğlu bu şekilde teröre aslında destek verme konumuna kendini düşürmektedir ki Atatürk'ün partisi olduğunu iddia eden, Atatürk'ün partisini yönetiyor olduğunu iddia eden bir Genel Başkana bu kesinlikle hiç yakışmamaktadır. Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu tehlikeli yoldan behemehal geri dönmesi gerekir. Yoksa bu yol, partisini de bir uçuruma sürüklemektedir, partisini bir Türkiye partisi olmaktan çıkarıp marjinal terör örgütü payandası bir örgüt konumuna düşürmektedir" değerlendirmesini yaptı. Aktay, 17 Aralık'tan önce FETÖ'nün bir terör örgütü olduğunu kimsenin bilmediğini dile getirerek, "17 Aralık'tan sonra sen onunla ilişkiye geçtin, ortaya çıktıktan sonra sen işbirliğine geçtin onunla. Esas hesap vermesi gereken şey bu, esas hesap verilmesi gereken konu bu. Biz hadi saftık bilmiyorduk ama sen biliyordun onların terör örgütü olduğunu. Bize bunu anlatmaya çalışıyor" diye konuştu.

"Kılıçdaroğlu'nun, AKP'li siyasilerin çözüm süreci sırasında yaptığı açıklamaları diline doladığını ve bunu alışkanlık haline getirdiğini" söyleyen Aktay, "Sayın Kılıçdaroğlu çok tuhaf bir şey yapıyor. Kendisi şu an içine düştüğü durumu meşrulaştırabilmek, haklılaştırabilmek için yine bize çamur atma yolunu seçiyor. Bizim geçmişte yaptığımız şeyler zamanında doğruydu, zamanında yapılması gereken şeylerdi. O zaman siz de aynı şeyleri yapıyor olsaydınız belki doğru yapmış olurdunuz ama zamanı geçtikten sonra yapılmış olan hareketler yanlış olmuş oluyor. Bu, şuna benzer yani cenaze evinde kalkıp halaya kalkışamazsınız, şarkı, türkü söyleyemezsiniz, sevinç çığlıkları atamazsınız. Bu, son derece münasebetsizdir, ayıptır, günahtır" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Beni mahkemeye vermiyorlar çünkü suçlular

SONRAKİ HABER

CHP'den uluslararası Suriye konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa