11 Kasım 2016 12:13

Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay gözaltına alındı

Türkiye'ye dönen Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, havaalanında gözaltına alındı. (Fotoğraf: DHA)

Paylaş

Cumhuriyet soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı olan gazetenin İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay gözaltına alındı. 11.30’da İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Türkiye’ye giriş yapan Atalay polis tarafından Havalimanı Polis Merkezi'ne götürüldü.

AKIN ATALAY: TÜRKİYE’YE DÖNÜYORUM, ÇÜNKÜ...

Daha önce bir mektupla Türkiye’ye döneceğini duyuran Atalay açıklamasında dönme gerekçelerini şöyle sıralamıştı: “Cumhuriyet gibi köklü bir geçmişe, onurlu duruşa sahip bir gazetenin, başkan vekili ve İcra Kurulu Başkanı üzerinden “kaçaklık”, “firar”, “suçlu” gibi olumsuz iftiralara maruz kalmasına neden olmamak ve kaçma şüphesiyle tutuklanan 9 arkadaşımızın aleyhinde olacak şekilde “Bakın işte bazıları nasıl kaçtıysa, serbest kalırsa bunlar da kaçabilir” şeklinde bir mazereti kullanabilmelerini engellemektir.”

CAN DÜNDAR’IN CAN GÜVENLİĞİ YOK

Açıklamasında “Can Dündar, bizim gibi sadece hukuk güvenliği olmadığı için değil, aynı zamanda ve daha önemlisi can güvenliği de olmadığı için yurt dışındadır” diyen Atalay "Bu risk ortadan kalkmadan Dündar’ın asla dönmemesi gerektiğinin" altını çizdi.

ADALET ATALAY: AKIN BİR HUKUK İNSANI

Akın Atalay ile birlikte gelen eşi Adalet Atalay gazetecilerin sorularını yanıtladı. Adalet Atalay, “Akın bir hukuk insanı. Kaçak bir zaman olmadı. Basında çıkan haberler yanlıştı. Biz birlikte Tarık Akan'ı anma törenine davetliydik. Orada duyduk arkadaşlarımıza baskın yapıldığı. Bu kişilere yönelik eylem ya da saldırı değil Cumhuriyet Gazetesi'ne kayyım atamak için yapılmış bir eylem olarak düşünüyoruz.” diye konuştu. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rojeva Medya yayın hayatına başladı

SONRAKİ HABER

Nihat Kazanhan davasında polise 'haksız tahrik' indirimi!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...