11 Kasım 2016 15:28

Grevdeki İZBAN işçileri İzmirlilerden destek bekliyor

İZBAN grevi dördüncü gününe girerken, seferler sadece Aliağa-Çiğli arasında daha geniş aralıklarla taşeron şirketlerle yapılabiliyor.

Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve TCDD yetkililerinin İZBAN çalışanlarının insanca yaşama yetecek kadar ücret ve sosyal hak taleplerini kabul etmemesi İzmirlileri mağdur etmeye devam ediyor. İZBAN grevi dördüncü gününe girerken, seferler sadece Aliağa-Çiğli arasında daha geniş aralıklarla taşeron şirketlerle yapılabiliyor. Kent içi otobüs ve vapur trafiği ise sabah ve akşam saatlerinde yine yoğun ve kilit durumda.

İzmir'in kuzeyi ile güneyini birleştiren ve kent içi toplu ulaşımın ana hattı olan 110  kilometrelik İZBAN raylı sistemindeki grev dördüncü gününe girdi. TCDD ve İzmir büyükşehir belediyesinin ortak şirketi İZBAN A.Ş.’de örgütlü Türk İş’e bağlı Demiryol İş Sendikası ile işveren yetkilileri arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine işçilerin başlattığı grev tam katılımla sürüyor.

Makinistler, istasyon operatörleri, gişe çalışanları ve bakımcıların grevi nedeniyle, İZBAN’da seferler ilk iki gün tamemen dururken, İZBAN yetkilileri taşeron şirketi devreye soktu. TCDD’den emekli ve taşeron şirkette çalışan makinistler, Aliağa ile Çiğli arasında seferlere başladı. Seferler karşılıklı olarak 20 dakikada bir yapılabiliyor. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi Aliağa Çiğli arasında seferlerin başlaması üzerine koyduğu bazı ek seferleri de iptal etti. Grev gözcülerinin Çiğli'deki İZBAN Genel Müdürlüğü'nde ve Menemen, Karşıyaka, Halkapınar, Alsancak, Şirinyer, ESBAŞ ve Cumaovası istasyonlarında bekleyişi sürüyor.

Ülkenin en uzun hattında çalıştıklarını ancak diğer meslektaşlarına göre en düşük ücreti aldıklarını belirten İZBAN işçileri insanca yaşama yetecek bir ücret istiyor. Grevdeki 304 İZBAN işçisinin 105'i asgari ücret civarında alırken, işçilerin ortalama ücreti ise 1800 TL civarında.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yüzde 15'lik zam oranının gerçeği yansıtmadığını asıl oranın yüzde 12 olduğunu dile getiren işçiler talepleri olan yüzde 22 zam oranının aldıkları reel maaş göz önüne alındığında yüksek olmadığını ifade etti. İşçilerin bir diğer talebi de ikramiyelerinin 70 günden kademeli olarak 90 güne çıkarılması. İZBAN işçilerinin, İzmirlilere destek ve anlayış çağrısı da sürüyor.  

İşçilerden Mücahid Yavuz,  çağrılarının İzmir Büyükşehir Belediyesi kadar İZBAN'ın diğer ortağı TCDD'ye de olduğunu belirterek "Bize en kısa sürede dönüş yapacaklarını umuyoruz. Bu sorun bu şekilde devam edemez. Gördüğünüz gibi insanların çektiği çile ortada.  Biz bunu koz olarak kullanmak istemiyoruz. Böyle bir niyetimiz de olmadı zaten.  Bu zamana kadar çağırmamaları çağırmak istemeyecekleri anlamına gelmeyecektir. Bizi görmezden gelemezler. En kısa zamanda olumlu olarak çözülmesini umut ediyoruz.  Biz haklı olduğumuz grevi devam ettirmeye niyetliyiz.  Pes etmeyeceğiz. Bu artık geri dönüşü olmayan bir yol.  Bizim kazanımlarımız ayrıca Türkiye genelinde bizim gibi çalışan insanlar için de umut olacaktır" dedi.

Taşeron işçilerin devreye sokulmasına da değinen Yavuz şu ifadeleri kullandı "Taşeron olayı yeni değil. İZBAN'ın kuruluşundan beri taşeron işçiler çalışıyor.  80 tane de 90 tane de taşeron işçi gelse bizim direncimizi kıramayacaklar. Sonuna kadar da grevi sürdüreceğiz. İşçilerin greve olan inancı tam. Hem o işçilere daha yüksek ücret ödüyorlar.  İzmirliler grevimizi desteklerse, işverenlerimize karşı yanımızda olduklarını belirtirse daha çabuk çözüm sağlanır". (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Silopi'ye zırlı araç sevkiyatı yapıldı

SONRAKİ HABER

Kafede otururken başına yorgun mermi isabet eden Mesut Albayrak ağır yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa