11 Kasım 2016 05:10

Almanya'nın Afganistan'daki konsolosluk binasına saldırı

Almanya'nın Afganistan'daki konsolosluk binasına Taliban tarafından saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda en az 6 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Paylaş

Almanya’nın, Afganistan’nın Mezar-ı Şerif kentindeki baş konsolosluğuna bombalı saldırı düzenlendi, saldırıda en az 6 kişi yaşamını yitirdi. Yerel saatle dün gece 23.05 sularında meydana gelen saldırının bomba yüklü bir araçla gerçekleştirildiği öğrenildi. Saldırı sonrası çatışma çıktı. Konsolosluğun bulunduğu bölgeye kent yakınlarındaki NATO üssünden askeri birlikler gönderildi. Taliban saldırıyı, twitter üzerinden yaptığı açıklamayla üstlendi.

KONSOLOSLUK ÇALIŞANLARI ETKİLENMEDİ

DW Türkçe’nin haberine göre 120’den fazla da yaralı var. Kentte sivillerin tedavi edildiği hastanenin başhekimi Muhammed Faiz, hastaneye 5 kişinin cesedinin getirildiğini kaydetti. Polisin verilerine göre, patlamada saldırgan da hayatını kaybetti. Mezar-ı Şerif Emniyet Müdürü ikinci bir saldırganın ise enkaz yığınları altında saklanırken yakalandığını açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı açıklamaya göre ise Alman Konsolosluğu çalışanlarının tamamı saldırıdan yara almadan kurtuldu ve güvenli bir yere sevk edildi. Yaklaşık 20 konsolosluk görevlisinin Marmal Askeri Kampı’na götürüldüğü belirtiliyor.

Saldırıya tam olarak kaç Taliban üyesinin katıldığı ise henüz tespit edilmedi.

KUNDUZ SALDIRISINA MİSİLLEME

Öte yandan Taliban’ın yayınladığı bildiride saldırının geçen hafta NATO güçleri tarafından Kunduz’da yapılan hava saldırısına misilleme olduğu belirtildi. Bildiride, Almanya “işgalci devlet” olarak nitelendi. Taliban'ın bahsettiği saldırı, etrafları Taliban güçleriyle çevrilen Afgan kolluk kuvvetlerinin hava desteği istemesi üzerine gerçekleşmiş, yerel yetkililere göre o gün çatışmalarda ölen 30 sivilin çoğu hava saldırısı nedeniyle yaşamını yitirmişti. Alman Hükümeti, Kunduz’daki operasyona Alman birliklerinin katılmadığı ileri sürüyor.  

Afganistan’da görev yapan ABD birliklerinin sözcüsü General Charles Cleveland da saldırı sonrası yaptığı açıklamada Kunduz operasyonunun amacının bölgede saldırıya uğrayan Afgan ve ABD güvenlik güçlerinin kara harekatına destek vermek olduğunu iddia etti. Bir Taliban sözcüsü ise DPA’ya konuşarak ABD askerlerinin hava saldırısına Alman birliklerinin istihbarat sağladığını savundu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Sendika.org'a erişim 13. kez engellendi

SONRAKİ HABER

Gazeteci Gençağa Karafazlı silahlı saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa