10 Kasım 2016 23:35

İzmir'de 2 hastanede 180'den fazla kişi zehirlendi

İzmir'de 2 hastanede 180'den fazla hasta, hasta yakını ve personel, yedikleri yemekten zehirlendi.

Paylaş

İzmir'de, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 180'den fazla hasta, hasta yakını ve personel yedikleri yemekten dolayı zehirlendi.

Olay akşam saatlerinde Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde meydana geldi. Kölemenoğlu yemek şirketinden gelen kadınbudu köfte, ıspanak ve yoğurdu yiyen 180’den fazla hasta, hasta yakını ve hastane personeli yemekten bir süre sonra rahatsızlandı. Hastanelerde tedavi edilenlerin sayısının 180 olduğu belirtilirken, hastanelerde çalışanlar ve hastaların sayısı hesap edilince bu sayının daha fazla olduğu ifade ediliyor. Yemekleri getiren Kölemenoğlu yemek şirketinin ise hastanelerdeki ihalesinin bitmesine bir ay kaldığı iddia ediliyor.  

HASTALARIN VE ÇALIŞANLARIN SAĞLIĞI HİÇE SAYILDI

SES İzmir Şube Eş Başkanı Rukiye Çakır, hastanelerin kendi bünyesinde yemek ihtiyaçlarını karşıladığı zaman bu tarz olayların yaşanmadığına dikkat çekerek, “Ne zaman ihale şirketleri devreye girdi ve hizmet alımları başlandı, hem hizmetin hem de yemeğin kalitesi düştü. Düşük ücretli şirketlerle ihaleler yapıldığı için hem çalışanlar hem de hastaların sağlığı hiçe sayılmıştır. Bu sağlıktaki dönüşüm ve özelleştirmenin bir sonucudur. Daha önce de buna benzer olaylar başka hastanelerde yaşanmıştı” dedi. Hastanelerde yemek ihalelerinin şirketlere verilmesiyle çalışanların ve hastaların sağlığının ciddi şekilde tehdit edildiğini belirten Çakır, “Bu yaşanılan zehirlenme vakası da bunun bir göstergesidir. Uygulamadan derhal vazgeçilerek, eskiden olduğu gibi hastanelerin kendi yemeklerini yapması gerekmektedir. Hastaların ve çalışanların sağlığını hiçe sayan bu olayda sorumlular bulunarak gerekli işlemler yapılmalıdır” dedi.  

Sağlık kuruluşundaki bir yemeğin sağlıksız olmasının abes bir durum olduğunu ifade eden Türk Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ahmet Doğruyol ise “Yıllardan beri kamu hizmeti veren hastanelerin yemek hizmetlerinde özelleştirmenin doğru olmadığını ifade ediyorduk. Bu zehirlenmeler özelleştirmelerden sonra yemeklerde sık sık yaşanan vakalar haline geldi. Sağlık kuruluşumuzda bu zehirlenmelerin önüne geçmesi lazım” dedi.  Doğruyol, “Behçet Uz Çocuk Hastanesinde 4 yıl önce yapılan bir fizibilite çalışmasında hastanede yapılacak olan yemeyin dışarıdan almadan daha ekonomik olacağı ortaya çıkmıştı. Ama burada siyasetin bastırmasıyla para kazanmak için kurumlardaki hizmet alımları özelleştirmeler artmaktadır. Bundan bir an önce vazgeçilmelidir ve kamu kurumlarında temel işlevlerin kamu eliyle verilmelidir” dedi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Seferberlik hali içerideki otoriterlik için mazeret

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa