10 Kasım 2016 22:30

Avusturya'daki partilerden: Vekiller serbest bırakılsın

Avusturya Parlamentosu'ndaki siyasi partilerin yayınladığı bildiride, Türkiye'deki vekil ve gazetecilerin serbest bırakılması çağrısında bulunuldu.

Paylaş

Avusturya Parlamentosu'nda grubu bulunan altı siyasi parti, Türkiye'den gazetecilerin ve HDP'li milletvekilerinin serbest bırakılmasını isteyerek, Türkiye-AB müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulunulan ortak bildiriye imza attı.

BirGün'ün haberine göre, Meclis'teki ortak basın toplantısında Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Grup Başkanvekili Andreas Schieder, Halk Partisi (ÖVP) Grup Başkanvekili Reinhold Lopatka, Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) Genel Başkanı Heinz-Christian Strache, Yeşiller Milletvekili Aygül Berivan Aslan, Yeni Avusturya Partisi (NEOS) Grup Başkanvekili Matthias Strolz ve Stronach Ekibi Partisi (Team Stronach) Grup Başkanvekili Robart Lugar yer aldı.

Toplantıda, Türkiye hakkında hazırladıkları ortak bildiriye imza atan siyasiler, tutuklanan gazetecilerin ve HDP'li milletvekillerinin serbest bırakılması ve Türkiye-AB müzakerelerinin askıya alınması çağrısında bulundu.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra yürürlüğe giren OHAL uygulamasının eleştirildiği bildiride, milletvekilleri ve gazetecilerin tutuklanması nedeniyle derin kaygı duyulduğu ifade edildi.

Bildiride, "Türk hükümetinden tutuklu milletvekilleri ve gazetecileri derhal serbest bırakmalarını talep ediyoruz'" denildi.

ÖNCEKİ HABER

İşlediğimiz konular hep 15 Temmuz’a dayalı

SONRAKİ HABER

Eylemdeki 2 bin 200 maden işçinin talebi kabul edildi, 700 işçi somut çözüm bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa