11 Kasım 2016 04:41

İşlediğimiz konular hep 15 Temmuz’a dayalı

Derince'den Evrensel'e mektup yazan ortaokul öğrencisi bir okurumuz, okulda sürekli 15 Temmuz darbe girişimin işlendiğini belirtti.

Paylaş

Bir Ortaokul Öğrencisi
Derince/ Kocaeli

Merhaba gazete okurları;
Ben 6. sınıf öğrencisiyim. Size ortaokulumuzdaki 15 Temmuz sonrası değişen bazı durumları anlatmak istiyorum.
Okulun açıldığı ilk haftalar 15 Temmuz’u anlatan şeyler izlettirildi bize ve 15 Temmuz 2. Kurtuluş Savaşı olarak anlatıldı. İzlediğimiz şeylerde şiddet vardı. ‘Vurma vurma’ sesleri ve ateş sesleri duyuluyordu. Sonrasında öğretmenlerimiz bunlarla ilgili görüşlerimizi istiyorlardı. Arkadaşlarım ise daha çok haberlerde gördüklerini anlatıyorlardı. FETÖ’nün kaçacak yeri kalmamış diyorlardı. Öğretmenlerimiz ise durmadan Cumhurbaşkanını övüyorlar.
Bizler darbenin bile ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz olanları anlamaya çalışıyorduk. Arkadaşlarımla konuştuğumuzda onların darbeden anlattıkları tek şey ‘idam’dı. Bence darbe o dönemdeki partinin hükmünün kalmaması, sokağa çıkamamak ve iç kaos demek.

‘DARBE GECESİ KORKTUM’

Korkutan ise insanların ölmesiydi. Sadece bu partiden olanların değil dışarıya çıkan, ses çıkartan herkesin ölebileceğinden dolayı korktum.
Şu an okulumuzda ilk başlardaki gibi görseller izletilmiyor ama konularımız ona dayalı. Mesela Türkçe dersimizde 15 Temmuz’a dayalı kelimeler veriliyor ve bizden o kelimelerle hikaye yazmamız isteniyor. Kısacası 15 Temmuz’u anlatmamız isteniyor. Resim derslerinde 15 Temmuz’u çizmemiz isteniyor.
Okulumuzda verilen din dersleri çoğaltıldı. Bazı camilere okullarda sınıf açtırıp orada din dersi veriyorlar. Neden din ağırlıklı veriliyor dersler? Okulumuzda doğru düzgün Türkçe, matematik, fen dersi verilmezken din dersinden geçilmiyor şimdi. Mahallemizde Anadolu lisesi açılmıyor ama imam hatipler durmuyor. Neden bilim değil de din yürütülüyor? Oysaki bilim çağdaşlık ve demokrasi gibi birçok güzel yön geliştiriyor. Bizler din olmasın demiyoruz ki ama bu ülkenin, biz çocukların bilime ihtiyacı var. Bunun içinde okullarda din ağırlıklı dersler yerine bilimin anlatıldığı dersler istiyorum. Çünkü eğer bilim gö-züyle bakılırsa belki ülkenin krizleri biter, insanlar içine kin yerine sevgi taşırlar.

ÖNCEKİ HABER

Paşabahçe’de protokole uyulmayacak kaygısı var

SONRAKİ HABER

KESK İstanbul Kadın Meclisi: Şengül Karaca için gerçek adalet istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa