10 Kasım 2016 17:47

Özgür Gelecek gazetesi yazı işleri müdürüne hapis cezası!

Gazetecilere yönelik cezalara bir yenisi daha eklendi. Özgür Gelecek Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Aslı Ceren Aslan’a 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Paylaş

Özgür Gelecek davasının ikinci duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Aslı Ceren Aslan hakkında “örgüt propagandası yapmak”tan 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Özgür Gelecek gazetesine yönelik açılan 15 dava dosyasının ikinci duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nda 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Aslan’a yönelik “suç işlemeye alenen tahrik etme”, “suç ve suçluyu övme”, “terör örgütü propagandası yapma” suçlamalarıyla açılan ve ara mahkemelerle birleştirilen 15 dava dosyasının ikinci duruşmasında Aslan esas hakkındaki savunmasını verdi.

2015 Kasım ayından beri Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan Aslan, “Burada Özgür Gelecek gazetesine Kasım 2015 tarihine dek, aynı minvalde haber ve makalelerin yayınlanmasına rağmen hiçbir soruşturma ve dava açılmamış olmasına dikkat çekmek istiyorum. Bu durum ezilenler ve onların sesi olma iddiası taşıyanlara yönelik baskı ve sindirme politikaları eşgüdümlü ilerlediğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

OHAL ile birlikte basın özgürlüğünün tamamen yok sayıldığına, çok sayıda gazeteci ve yazarın tutuklandığına, basın kurumlarının kapatıldığına dikkat çeken Aslan, “Siyasi iktidar ile yargının birbirinden bağımsız olmadığı açıktır. Basına yönelik saldırıların bu denli arttığı bir dönemde yargı da verdiği cezalarla bunu desteklemektedir” dedi.

“BURADA BEN DEĞİL, KATLİAMLARIN SORUMLULARI YARGILANMALIDIR”

Aslan, yargılanmakta olduğu dosyaya dahil olan yazıların hemen hepsinin IŞİD eliyle işlenen katliamlar ve bölgedeki yıkıma dair haber ve makaleler olduğunu belirterek, “Birçok rapor ile belgelenmiş olan bu haberler, var olan gerçeği halka bir kez daha aktarmaktadır. Gerçeklere ayna görevi gören gazetemizdeki bu haberler bugün burada yargılanırken ölümler ve kent yıkımlarının sorumlularına dair herhangi hukuki bir işlemin başlatılmadığını hatırlatmak istiyorum. Burada ben değil, katliamların sorumluları yargılanmalıdır” dedi.

Aslan savunmasına, “Ben gazetecilik görevimi yerine getirdim ve gazetecilik suç değildir. Beraatimi talep ediyorum” diyerek son verdi.

“BASININ GÖREVİ GEREKTİĞİNDE İKTİDARI ELEŞTİRMEKTİR”

Aslan’ın avukatı Açılım Hukuk Bürosu’ndan Av. Aylin Kırıkçu ise, “Müvekkilim basın özgürlüğü kapsamında hareket etmiştir. Ülkede yaşanan gelişmelerle paralel olarak siyasi iktidarın bu davaları açtığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Mahkemeye verilen aranın ardından mahkeme heyeti Aslan hakkında “örgüt propagandası yapmak”tan 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Kayseri’de 104 köpek zehirlenerek öldürüldü!’

SONRAKİ HABER

Türkiye, koronavirüs tedbirleri kapsamında İran sınırını kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa