10 Kasım 2016 22:45

‘Kayseri’de 104 köpek zehirlenerek öldürüldü!’

Kayseri Belediyesi’nin yalanladığı zehirleme iddiasını Orman ve Su İşleri Bakanlığı doğruladı.

Paylaş

Alicem AYDIN
İstanbul

Evrensel’in 1 Ağustos 2016 tarihinde “Barınakta yavru köpekler iğneyle öldürüldü’ iddiası” başlığıyla gündeme getirdiği Kayseri Molu Köpek Barınağında yaşanan köpek cinayetlerini Orman ve Su İşleri Bakanlığı doğruladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı konuyla ilgili yayımladığı bilgi notunda “Çok sayıda köpeğin zehirlenerek öldürüldüğü tespit edilmiştir” dedi.

Evrensel, Kayseri Molu Köpek Barınağında yavru köpeklere iğne vurularak uyutulduğunu ve uyutulan köpeklerin boş araziye atıldığını fotoğraflarıyla gündeme taşımıştı. Barınakta çalışan görevlilerin itiraf etmesiyle de köpeklerin uyutularak öldürüldüğü iddiaları kesinlik kazanmıştı. Ancak o tarihte konuyla ilgili açıklama yapan Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor AŞ. sadece bir köpeğin iğneyle uyutulduğunu iddia ederek yapılan haberleri ‘Gerçeği saptırmak’ olarak nitelemiş ve Evrensel’i ‘15 Temmuz darbe girişimi sonrası yaşananlar çerçevesinde ülkede oluşan birlik ve bütünlüğü yaralamaya’ yönelik yayın yapmakla suçlamıştı.

SPOR AŞ’YE PARA CEZASI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 9 Kasım tarihinde konuyla ilgili bir bilgi notu yayınladı ve “Çok sayıda köpeğin zehirlenerek öldürüldüğü ve ayrıca ölen köpeklerin araziye gelişi güzel atıldığı tespit edilmiştir” dedi.

Ayrıca bilgi notunda şu ifadelere yer verildi: “Tanıkların farklı sayılarda beyanları olmakla birlikte, denetim görevlilerimiz marifeti ile araziye atılmış 104 adet köpek ölüsü tespit edilmiş ve kayıt altına alınmıştır. Bu kapsamda; 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6. maddesi gereği; Kayseri Molu Köpek Geçici Bakımevi sorumlusu Kayseri Spor Etkinlikleri A.Ş. hakkında 275 bin 704.00 lira idari yaptırım kararı düzenlenmiş olup onay için yetkili Kocasinan Kaymakamlığına gönderilmiştir” denildi.

ÖNCEKİ HABER

Yeşili savundu diye 101 milyon TL ödeyecek 

SONRAKİ HABER

"160 saat bateri çalma" rekoru için çalmaya başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa