10 Kasım 2016 17:45

Yeşili savundu diye 101 milyon TL ödeyecek 

Kadıköy Belediyesi Taşyapı firmasının imara aykırı inşaatını mühürlediği için 101 Milyon TL tazminata mahkum edildi.

Paylaş

Kadıköy Belediyesi, imara aykırı planlar yapması nedeyinle Taşyapı firmasının inşaatını mühürlediği için 101 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi. Belediye Başkanı karara sert tepki gösterdi. Kadıköy’deki Meteoroloji arsasına ayrıcalıklı imar kullanarak 4 tane gökdelen yapan Taşyapı’nın kamusal alanlara yönelik talanı sürüyor. Kadıköy Belediyesi’ne “inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle” durdurarak kendisini zarara uğrattığı gerekçesiyle 5 milyon TL maddi, 1 milyon TL de manevi tazminat davası açan Taşyapı, İstanbul Anadolu 6.Asliye Hukuk Mahkemesi kararıyla davayı kazandı. Kadıköylülerin tüm itirazlarına rağmen Meteoroloji arsası olarak bilinen araziye 4 gökdelen yapan Taşyapı, Kadıköy Belediyesi’ne “inşaat ve yasal işlemlerin davalının haksız, hukuka aykırı, keyfi eylem ve gecikmeleri neticesinde zarara uğradığını” iddia ederek dava açmıştı.

Bilirkişi belediyeyi suçlu buldu

İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada görevlendirilen bilirkişi ise ilginç bir rapora imza atarak rekor bir zarar belirledi. Bilirkişi raporuna göre 2007 ve 2010 yılları arasında 30 aylık süre içinde inşaatın tamamlanamamasından Kadıköy Belediye Başkanlığı sorumlu tutuldu.
Taşyapı’nın imara aykırı plan değişikliklerini onaylamayan ve kamu adına dava açan Kadıköy Belediyesi’nin yaptırımları bilirkişi tarafından “zarara uğratmak” olarak belirtilirken aynı raporda Taşyapı’nın “basında çıkan olumsuz yazılar nedeniyle satış yapamadığı” iddia edildi.

 

Mahkeme yeni rapor istemedi

Bilirkişi raporuna itiraz eden ve yeni bir heyetten yeni bir rapor ya da ek rapor alınmasını talep eden Kadıköy Belediyesi’nin bu talebi mahkeme tarafından reddedildi. 08 Kasım’da görülen davada, Taşyapı’nın imara aykırı bir şekilde kaçak bina yaptığını belirten Kadıköy Belediyesi avukatları, karşı itirazların değerlendirilip ek rapor alınmadığını da hatırlatarak, açılan davanın görev ve esas yönünden reddini talep etti. Avukatların itirazlarını reddeden İstanbul Anadolu 6.Asliye Hukuk Mahkemesi Kadıköy Belediyesinin 101 milyon 859 bin 43 lira maddi tazminat ödemesine karar verdi. Kadıköy Belediyesi’nin 2017 tahmini bütçesi 526 milyon. Taşyapı’ya ödenmesi istenen tazminat Kadıköy Belediyesi 2017 bütçesinin beşte birini oluşturuyor.

 

Nuhoğlu: Karar kabul edilemez

Karara ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu şunları söyledi: “Bu karar hukuk açısından içler acısı bir karardır. Kamu haklarının, kamu iradesinin yok sayıldığı bu kararı tanımamız mümkün değil. Hem kamuya ait olan yeşil alanı alacak ve buraya ayrıcalıklı imar kullanarak yapı yapacaksın. Hem bunda da tatmin olmayacak dokuz bin metrekareye yakın fazla inşaat yapacaksın hem de seni kamu adına uyaran bir belediyeye tazminat davası açacaksın. Böyle bir şey kabul edilemez. Bu karar kaçak inşaat maliyetini Kadıköy halkına misliyle yüklemektir. Firmaya yasal süreçler dışında hiçbir gecikme uygulamamıştır. Bu ceza sadece Kadıköy Belediyesi’ne değil tüm Kadıköylülere verilmiş bir cezadır.” (İstanbul/EVRENSEL)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da bir 'hafriyat kamyonu cinayeti' daha

SONRAKİ HABER

‘Kayseri’de 104 köpek zehirlenerek öldürüldü!’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa