10 Kasım 2016 17:02

6 HDP'li vekil için 'zorla getirilme' kararı kaldırıldı

8 milletvekilinin yargılandığı 'KCK ana davası'nda bir önceki duruşmada 6 milletvekili için verilen, ’Mahkemeye zorla getirilme kararı’ kaldırıldı.

Paylaş

Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, 8 milletvekilinin yargılandığı 'KCK ana davası'nda bir önceki duruşmada 6 milletvekili için verdiği, ’Mahkemeye zorla getirilme kararını’ kaldırdı.

Diyarbakır’da görülen 'KCK ana davası'ndan dosyaları milletvekili olduğu için ayrılan HDP’nin Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, Milletvekilleri Nadir Yıldırım, Besime Konca, Dirayet Dilan Taşdemir, Alican Önlü ve Selma Irmak için Diyarbakır 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, bir önceki duruşmada mahkemeye zorla getirilme kararı vermişti. Bugün görülen ve sadece milletvekillerinin avukatlarının katıldığı duruşmada avukatların talebi üzerine mahkeme, 6 vekil için zorla getirilme kararını kaldırdı. Aynı davada 6 vekilin dışında HDP Milletvekilleri Osman Baydemir ve Ahmet Yıldırım da yargılanıyor. 191 kişinin yargılandığı KCK ana davasında yargılanıp milletvekili olan 8 kişinin dosyası ayrılarak ayrı bir dava konusu yapılmıştı.

KCK davasında hakkındaki zorla getirilme kararı kaldırılan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, 5 Kasım’da Hakkari Cumhuriyet Savcılığının yürüttüğü soruşturmada tutuklanmıştı. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bilgen: Postmodern bir parti kapatma ile karşı karşıyayız

SONRAKİ HABER

Üsküdar işçilerinden belediye önünde eylem: İşimizi, ekmeğimizi geri istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa