10 Kasım 2016 21:55

Van Büyükşehir Belediyesi'ne operasyon: 29 gözaltı

Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sedat Töre'nin de aralarında bulunduğu 29 belediye personeli, polis baskınlarıyla gözaltına alındı.

Paylaş

Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sedat Töre'nin de aralarında bulunduğu 29 belediye personeli, bu sabah evlerine yapılan polis baskınlarıyla gözaltına alındı.

Gözaltına alınan personellere beş gün avukat görüş yasağı getirildiği ve dosyaya gizlilik kararı konduğu öğrenildi.

Gözaltına alınanların evlerinde arama yapıldı.

DHA'ya göre operasyon "Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Van Büyükşehir Belediyesi çalışanları ile taşeron işçilere baskı yapılarak terör örgütü adına para toplamaya çalışıldığı iddiaları üzerine" yapıldı.

BBC Türkçe'ye konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, gözaltıların "siyasi bir tasfiye operasyonu" olduğunu belirtti ve hukuk faaliyetleri ile izah edilmeyeceğini söyledi.

Bekir Kaya sözlerini şöyle sürdürdü: "Kaos ortamının iktidarlarına yarayacağını düşünüyorlar ama bu büyük bir yanılgı. Haksız ve namertçe üzerimize geliyorlar. Van Belediyesi halkın nezdinde aklanıp, büyüyerek bugüne kadar gelmiş bir belediye bu yüzden bütün bu yaşananları bir tasfiye operasyonu olarak ele alıyoruz."

Bekir Kaya, 2009'da DTP'den Van Belediye Başkanı seçilmiş, 2014'te Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı olmuştu.

Van'ın İpekyolu, Edremit, Erciş ve Özalp ilçelerine 11 Eylül'de kayyum atanmıştı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Roboskîli aileler: Devlet bizi bir kez daha cezalandırdı

SONRAKİ HABER

Sudan'da 3 Haziran katliamıyla ilgili komisyon kurulacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa