10 Kasım 2016 21:52

Roboskîli aileler: Devlet bizi bir kez daha cezalandırdı

Roboskîli aileler bu hafta yaptıkları açıklamada Ferhat Encü’nün tutuklanmasına tepki gösterdi. Aileler, “Devlet bizi bir kez daha cezalandırdı” dedi.

Paylaş

Savaş uçakları tarafından Roboskî’de çoğunluğu çocuk 34 kişinin katledilmesinin üzerinden geçen 254. hafta da yakınlarını kaybeden aileler basın açıklaması yaptı. Aileler bir kez daha sorumluların açığa çıkarılıp yargılanmasını talep etti. Açıklamada ayrıca, “Roboskî Katliamı’ndan sonra devlet Ferhat Encü şahsında Roboskîlilerden özür dilemesi gerekirken adeta Ferhat Encü şahsında Roboskî halkını cezalandırdı” denildi.

‘ADALET BEKLERKEN...’

HDP Milletvekili Ferhat Encü’nün tutuklanmasına da tepki gösterilen açıklamayı aileler adına Veli Encü okudu. Devletin Kürtlere ve Kürt siyasetçilerine yaklaşımının ’90’lı yılları aratmayan bir noktaya geldiğini söyleyen Veli Encü, “28 Aralık 2011 gecesi çoğunluğu çocuk 34 yakınımızın hunharca savaş uçakları ile katledildiği bu iktidar döneminde sorumluların bulunup yargılanmasını beklerken iktidarın biz Roboskîli ailelere gittikçe artan bir dozda saldırması, irademizi gasbetmeye çalışması ülkenin de gelmiş olduğu noktaya iyi bir örnektir” dedi.

Veli Encü, “Bilerek ve kasten 34 sivil vatandaşın katillerini bulup yargılamak yerine kardeşi ve akrabalarını kaybetmiş olan Şırnak Milletvekili Ferhat Encü’yü böyle bir davadan dolayı tutuklamak devletin yaklaşık 100 yıldır bölgeye ve bölge halkına olan yaklaşımının açık bir tezahürüdür. Tutuklanan tüm milletvekilleri ve özelde Ferhat Encü’nün tutuklanması Roboskîlileri bir kez daha cezalandırmak anlamına geliyor. İktidarın yoğun bir saldırısına maruz kalmış olsak bile adaletin tecelli edeceği gün gelene kadar biz Roboskîlilerin ve Ferhat Encü’nün bu mücadelesinin devam edeceğinden kimsenin bir şüphesi olmasın” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Gazetecilere 'Ağırlaştırılmış müebbet' istendi!

SONRAKİ HABER

Kafede otururken başına yorgun mermi isabet eden Mesut Albayrak ağır yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa