10 Kasım 2016 16:26

Bursa'dan 'demokrasi ve barış' çağrısı

Bursa’da demokrasi güçleri 'Diktaya karşı demokrasi, savaşa karşı barış' çağrısıyla Kent Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Paylaş

Bursa’da demokrasi güçleri “Diktaya karşı demokrasi, savaşa karşı barış” çağrısıyla Kent Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Kitlesel gerçekleşen açıklamada polisin yoğun güvenlik önlemi alması dikkat çekti.

Bursa Demokrasi Güçleri adına açıklamayı okuyan CHP Bursa İl Sekreteri Muharrem Or, “Ülke 15 Temmuz’da kanlı bir darbeden kurtuldu ancak AKP iktidarının darbe fırsatçılığıyla toplumun bütün kesimlerine yönelik başlattığı saldırı dalgasının dozu her gün artırılarak devam ediyor” dedi.

“675 sayılı KHK ile 25 yıldır yayınlanan Evrensel Kültür dergisiyle birlikte 10 gazete, 2 haber ajansı ve 3 dergi hakkında kapatma kararı çıktığını” söyleyen Or sözlerine şöyle devam etti: “Son olarak, ülkede 6 milyon oy alarak parlamentonun 3. büyük partisi olan HDP’ye operasyon yapıldı, eş genel başkanları ve milletvekilleri gözaltına alınmış, 9 vekil tutuklanmıştır. Bu süreçte ilimizde de gözaltılar yaşanmış, ikisi avukat 31 kişi gözaltına alınmış OHAL nedeniyle avukat görüşme yasağı getirilmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP PM üyeleri hakkında Parti Meclisi tarafından yayınlanan bildiri nedeniyle suç duyurunda bulunması tarihimizde ilk olarak yaşanan bir durumdur. Savcılık tarafından bu başvurunun kabul edilmesi de yargının kimlerin emrinde olduğunun açık ifadesidir. Muhalefet partileri tarafından yapılan açıklamalarda yüzlerce kez göreve çağrıldıkları halde bu açıklamalarla ilgili tek bir işlem yapmayan savcıların CHP Genel Başkanı için hemen soruşturma başlatması baştan ifade ettiğimiz sürecin bir parçasıdır.Kısaca ifade edersek, artık ülkemizde kimsenin yaşam güvenliği, iş güvenliği, geleceğe inancı kalmamıştır. Kimin ne zaman hangi saldırıda yaşamını yitireceği, ne zaman gözaltına alınacağı, neyle suçlanacağı belli değildir. Her gün işine giden insanların hangi gerekçeyle ne zaman işten atılacağı belli değildir. Başkanlık derdiyle halkın tüm sorunlarına sırtını dönen ve 15 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarının ülkemizi getirdiği yer burasıdır.Bizler Bursa Demokrasi Güçleri olarak bu baskı ve saldırılara asla boyun eğmeyeceğiz. Bizler bu ülkenin işçileri, emekçileri, kamu çalışanları, aydınları ve yurttaşları olarak ülkemizde barış ve demokrasi hayat bulana, herkes eşit, özgür, güvenli bir yaşama kavuşuncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz.” (Bursa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Dink davasında soruşturmanın genişletilmesi talep edildi

SONRAKİ HABER

Cezayir'de ‘Buteflika temsilcileri’ne karşı kitlesel eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa