10 Kasım 2016 18:46

DTK Eş Başkanı Güven: DTK, barış ve çözümün adresidir

Çözüm sürecinde rol oynayan ama şimdi terörle ilişkilendirilmeye çalışılan DTK’nın Eş Başkanı Leyla Güven, “DTK, barış ve çözümün adresidir” dedi.

Paylaş

Hasan AKBAŞ
Diyarbakır

Barış ve çözüm süreci döneminde devlet ve Öcalan görüşmelerinde önemli rol oynayan, geniş bir örgütlülüğe sahip olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) artık ‘terör örgütü’ olarak tanımlanıyor. HDP Milletvekilleri, DBP’li belediye eş başkanları ve son olarak DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’e yönelik isnat edilen suçlarda açığa çıkan bu durumu DTK Eş Başkanı Leyla Güven’le konuştuk. “DTK, dün ve bugün de barış ve çözümün bir aracı ve çabası içerisinde hareket etmiştir” diyen Güven, Hatip Dicle’nin DTK Eş Başkanı sıfatıyla devletin bilgisi dahilinde Öcalan’la görüşen heyette yer aldığını, devletle kimi görüşmelerde DTK’nin resmi statüye kavuşması için konuşulduğunu açıklayarak, “Eğer süreç bozulmamış olsaydı, DTK resmi bir statüye kavuşacaktı” dedi.

‘BÜTÜN FAALİYETLERİMİZ KAMUOYUNA AÇIKTIR’

DTK’nin barış ve çözümün bir aracı olduğuna vurgu yapan Güven DTK’yi özetle şöyle anlattı, “DTK, 2007’de, Kürdistan’daki sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, şahsiyetler, halklar olarak Ermeniler, Êzidîler, Aleviler,  Sünniler, Süryaniler ve daha birçok kesimin bir araya geldiği ve ortaya çıkardığı bir kongredir. Bu kongre bu coğrafyada yaşayan bütün halkların kendisini ifade ettiği bir yerdir. Bu kongrede her düşünceye saygı vardır. Kimi kesimler, kendilerini HDP’de, DBP’de ifade etmek istemeyebilir ama bu kongrede bir araya gelmiştir. HDP, DBP, EMEP, ESP gibi birçok parti vardır bu kongre içerisinde. Bu kongre binlerce insanın, çok sayıda kurumun katılarak görüş belirttiği bir kongredir. Böyle geniş bir birlikteliğin örneği olarak anılan kongremiz bugün farklı lanse edilmeye başlandı. DTK kurulduğundan bu yana Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk, Yüksel Genç ve Hatip Dicle, yine Selma Irmak, Hatip Dicle ve şimdi ben ve Hatip Dicle eş başkanlığını yürütüyor. DTK’nin yüzlerce delegesi vardır. Bugüne kadar bütün faaliyetlerini basına açık ve delegelerinin kararıyla yürütmüştür. Kongremiz üç ayda bir genel kurul yapıyor. Yani bütün faaliyetleri kamuoyuna açık bir şekilde yürütülüyor. Nasıl bir terör oluşturmuştur, tek bir somut dayanağı yoktur. Aksine, kongremiz dün ve bugün de barış ve çözümün bir aracı ve çabası içerisinde hareket etmiştir. DTK, barış ve çözümün adresidir.”

‘BU GÖREVİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Her ne kadar bugün ‘terör örgütü’ tanımı yapılsa da devletin bu kongreyi bir muhatap olarak gördüğünü ve bu şekilde hareket ettiğinin altını çizen Güven, “Şimdi bakın devlet heyetiyle görüşmelerde şimdiye kadar sayın Hatip Dicle DTK Eş Başkanı olarak yer almıştır. Yani, İmralı Heyetine Sayın Dicle DTK Eş Başkanı sıfatıyla dahil edilmiştir. Devlet de bunu biliyor. Hatta Sayın Öcalan, devlet heyetine demiştir ki, ‘Sayın Efkan Ala’ya selam söyleyin, DTK’yi resmi bir statüye kavuşturalım’ şeklinde talebi olmuştur. Eğer süreç bozulmamış olsaydı, DTK resmi bir statüye kavuşacaktı. Şimdi bakıyoruz milletvekilleri kongre üzerinden tutuklanıyor. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ dahil tüm tutuklanan milletvekilleri ve belediye eş başkanlarına kendi faaliyetleri sorulmuyor, DTK soruluyor ve ‘DTK terör örgütüne üye olmak’ diye bir suç isnat ediliyor. Bugüne kadar pervasızca bir hukuk yaşanmamıştır. Biz asla bu tanımı kabul etmiyoruz, biz bu görevi sürdüreceğiz, çalışmalarımız devam edecek, bu halkların kongresidir ve kimse bu kongreyi terör örgütü olarak nitelendiremez” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Nihat Kazanhan davasında karar duruşması yarın

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa