10 Kasım 2016 13:24

SES Eş Genel Başkanları dahil 6 gözaltı

SES Eş Genel Başkanları ve 4 sendika üyesi sendika önünde KHK ve açığa almalarla ilgili açıklama yapmak isterken gözaltına alındı.

Paylaş

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), 29 Ekim günü yayınlanan KHK ile ihraç edilen üyeleriyle birlikte Sağlık Bakanlığı önünde basın açıklaması yapacaktı. Açıklama öncesi sendika genel merkezinin etrafını saran polis SES üyelerinin binadan çıkmasına izin vermedi. Cop ve biber gazıyla saldıran polis, aralarında SES Eş Genel Başkanları Gönül Erden ve İbrahim Kara’nın da bulunduğu 6 kişiyi gözaltına aldılar.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan 460 üyesi ihraç edilen SES, bugün Bakanlık önünde yapacağı açıklama ile ihraç edilen üyelerinin görevlerine iadesini talep edecekti. Ancak basın açıklamasına dakikalar kala polis sendika genel merkezinin bulunduğu binanın önünü kapattı. Sendika yönetimi, yürüyüş yapmayı planlamadıklarını, Bakanlık önünde açıklama yapacaklarını söylemesine rağmen polis çıkışlara izin vermeyeceklerini söyledi. Önlüklerini de çıkarıp, teker teker Bakanlık önüne gitmek isteyen SES üyelerinin bu talebine olumsuz yanıt verildi. Ardından polis cop ve gaz kullanarak Genel Merkez önünde sağlıkçılara saldırdı. SES Eş Genel Başkanları Gönül Erden ve İbrahim Kara, sendikanın Örgütlenme Sekreteri Fikret Çalağan ve Mali Sekreter Şinasi Dursun ile SES üyeleri Hilal Karahancı ve Faruk Mızrak polislerce gözaltına alındı. Gözaltına alınanların İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü öğrenildi.

Polis saldırısının duyulmasının ardından SES Genel Merkezi ziyaretçi akınına uğradı. CHP milletvekilleri Murat Emir, Aytuğ Atıcı, Tur Yıldız Biçer ve Necati Ateş'in yanı sıra çok sayıda sendika ve demokratik kitle örgütü temsilcisi SES'i ziyaret ederek dayanışma duygularını iletti. (Ankara/EVRENSEL)

(Fotoğraf: @sesgenelmerkezi)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trump’ın belirsiz dış politikası ve tedirgin müttefikler

SONRAKİ HABER

Nihat Kazanhan davasında karar duruşması yarın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...