10 Kasım 2016 10:27

Simpsons, Donald Trump’ın başkanlığını 2000’de öngördü mü?

The Simpsons adlı çizgi filmin 2000 yılında yayınlandığı bir bölümünde Trump’ın 2015’te ABD başkanlığına aday olacağını öngördüğü iddiası doğru değil.

Paylaş

ABD'de gerçekleşen başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın ilk tur seçimlerini kazanmasının ardından, The Simpsons adlı çizgi filmin 2000 yılında yayınlandığı bir bölümünde Trump’ın 2015’te ABD başkanlığına aday olacağının öngörüldüğü iddia edildi.

Haber sitelerinin de yer verdiği görselde, 2000 yılından olduğu iddia edilen bölüm ile ABD Başkan Adayı Donald Trump’ın adaylık konuşması sırasında çekilen fotoğraflarının benzerliğine dikkat çekiliyor.

Teyit.org tarafından yapılan incelemeye göre, görselde kullanılan çizgi film kareleri, iddia edildiği gibi 2000 yılına ait değil. 7 Temmuz 2015’te Fox TV’de yayınlanan the Simpsons’ın “Trumptastic Voyage” isimli bir bölümünden alınma. Bu bölümde Simpsons ailesinde baba karakteri olan Homer dışarıda dondurma yerken yanına bir adam geliyor ve “Bir sonraki başkanın kim olacağını merak ediyor musun?” diye soruyor. Ardından gelen sahnede, Homer, Trump’ın destekçileri arasında görülüyor.

İddiaya konu olan görselde 2015 olarak etiketlenen ve sağ tarafta yer alan Trump fotoğrafları ise, Trump’ın Başkanlık adaylığını açıkladığı 16 Haziran 2015’e ait. Yani Trump başkanlık adaylığını açıkladıktan 3 hafta sonra The Simpsons “Trumptastic Voyage” videosunu yayınlıyor.

7 Temmuz’da yayınlanan The Simpsons bölümüne dikkatli bakıldığında videonun 55. saniyesinde 2015’te vizyona giren “Ters Yüz (Inside Out)” isimli animasyon filminin “Öfke” karakterini görmek de mümkün.

Hollywood Reporter’a konuşan The Simpsons Senaristi Dan Greany, bölümde Lisa’nın çözemeyeceği kadar büyük sorunlar yaratmak istediklerini ve bunun ancak Donald Trump’ın olası başkanlığı ile mümkün olacağı kanaatine vardıklarını anlattı. “Bu Amerika’ya bir uyarıydı” diyen senarist Greany, Bu [Trump’ın başkanlığı], dibe vurmaktan önceki son durak gibi görünüyordu. Delirmekte olan bir Amerika vizyonuyla uyumlu olduğu için senaryoya dahil edildi” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İZBAN grevini kırmak için taşeron hamlesi

SONRAKİ HABER

Eylemdeki 2 bin 200 maden işçinin talebi kabul edildi, 700 işçi somut çözüm bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa