10 Kasım 2016 09:26

ABD’de Donald Trump karşıtı protestolar yayılıyor

ABD'de 'Bizim başkanımız değil' sloganı ile sokakları dolduran on binlerce kişi, Donald Trump’ı protesto etti. 

Paylaş

ABD’de, Cumhuriyetçi Parti adayı işadamı Donald Trump’ın yeni başkan seçilmesinin ardından, ülke protesto gösterileriyle sarsıldı.

Washington DC, Oakland, Orlando, Los Angeles, Boston ve New York gibi kentlerde de gerçekleşen protesto gösterileri sırasında Seattle’da 5 kişi silahla vurularak yaralandı. Yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu belirtildi. Üniversite yerleşkelerine de yayılan protesto gösterilerinde, bazı anayollar trafiğe kapatıldı. Trump karşıtı göstericiler Amerikan Bayrağı’nı yaktı.

New York’ta, Donald Trump’ın seçim ofisi olarak kullandığı ve ön cephesi kum yüklü kamyonlar, polis araçları ve çok sayıda polis tarafından çevrelenen Trump Tower önünde de yüzlerce kişi Trump’ın ABD Başkanı seçilmesini protesto etti. 

Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu kalabalıklar ellerinde, "Benim başkanım değil" yazılı dövizler taşıdı. Ülkede yaşanan protesto gösterileri üniversitelerin yanı sıra liselere de yansıdı. Değişik kentlerdeki binlerce lise öğrencisi, Trump’ı protesto etmek için dersleri boykot etti. 

Gösterilerin en kitlesel olduğu kent ise New Yok oldu. Trump’ın başkan seçilmesinin ardından ABD’den ayrılmak için sosyal medyada kampanya başlatan Kaliforniya’daki gösterilere ise 6 bin kişi katıldı. Lise öğrencilerinin kitleselliği dikkat çekerken, gençler ellerinde Meksika bayrakları taşıyarak Trump’ın göçmen politikalarını protesto etti.

Chicago’daki eylemde, ‘Amerika ırkçı olmayacak’ sloganı atılırken, başkent Washington’daki ‘Trump International Hotel’ önünde ise otele mavi renkte boyalar atıldı. 

Özellikle Müslümanlar, göçmenler, Afrika asıllı Amerikalılar ve Meksikalılara yönelik söylemleri yüzünden protesto edilen Donald Trump’ın bugün ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray’da görüşmesi bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Anıtkabir'de tören öncesi güvenlik önlemleri artırıldı

SONRAKİ HABER

İnşaat alanında arkeolojik kazı yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...