09 Kasım 2016 19:12

‘Er ya da geç hepsi cezalandırılacak!’

10 Ekim Ankara Katliamı davasının üçüncü oturumu sona erdi. Duruşma sonrası aileler açıklama yaptı.

Paylaş

Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenlerin yakınları 10 Ekim davasının ilk duruşmasının üçüncü oturumunun ardından Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında duruşmanın seyrine ilişkin bilgi veren 10 Ekim Der Başkanı Av. Mehtap Sakinci Coşgun, “Canlı bombalarla irtibatı olan Yakup Şahin ifadelerini baskı altında verdiğini söyledi. Bu iddianamenin muteberliğine de gölge düşürüyor. Hacı Ali Durmaz IŞİD’li olduğunu kabul etti. Davada ilk defa bir sanık IŞİD üyesi olduğunu kabul etmiş oldu. Suçlular er ya da geç cezalandırılacak. Bu katliamda vesile olmak dahil, kim sorumluysa cezalandırıldığını görmeden ölmeyeceğiz. Bu sanıklar dinlenirken salonda çıt çıkmadı. Aileler ve yanımızda olan herkes tansiyon yükselse de  salonun düzenini bozacak bir girişimde bulunmadı” dedi.

Daha sonra söz alan Avukat İlke Işık da, “Türkiye'nin en büyük katliamlarından birinin üstüne gidiyoruz. Katliamın siyasi sorumluları dahil tüm suçluların yargılanması için çaba harcıyoruz. İki seçim arasında ülkenin kaderini değiştiren bir katliamın sorumlularının yargılanması için buradayız. O sanıklara soru sormak, onlarla aynı havayı solumak zorunda olmak gerçekten zor. Ancak bu zorlukların üstesinden geleceğiz. Kazanacağız” diye konuştu.

Yaralılardan Cafer Altun ise “Hala vücudumda demir bilyeler var. Onların sahipleri ile karşılaşmak çok zor. İç hukuk yollarının ardından uluslararası hukuk alanında bu savaş suçunun cezalandırılmasını isteyeceğiz. Hep yan yana, hep güçlü duralım” çağrısında bulundu.

Katliamda yaşamını yitiren Şebnem Yurtman’ın annesi Şafak Yurtman ise “Tüm avukatlarımız gönüllüler. Onlara çok teşekkür ediyoruz” dedi. 10 Ekim’de hayatını kaybeden Vahdettin Özgan’ın eşi Adile Özgan da “Eşimi katlettiler. 7 çocuk babasıydı. Suçsuz insanları sırtından vurdular” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sanık Hacı Ali Durmaz'dan itiraf: IŞİD saflarında savaştım!

SONRAKİ HABER

İncirlik'te işçi kıyımı: 424 işçi işten atıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...