09 Kasım 2016 15:39

'Fındık tekelleri üreticinin alın teriyle oynuyor'

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık piyasasında tekelleşme olduğunu ve fiyatı bu tekellerin belirlediğini söyledi.

Paylaş

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, 2009 yılından bu yana serbest piyasanın insafına terk edilen fındık fiyatlarının bu sezon iflas ettiğini dile getirdi. Fındık piyasasında tekelleşme olduğunu ve fiyatı bu tekellerin belirlediğini söyleyen Karan, FİSKOBİRLİK’in işlevsiz hale getirilmesinin sonuçlarını yaşadıklarını ifade etti. 

Karan, düzenlediği basın toplantısında, fındıkta yaşanan sorunlara değinerek FİSKOBİRLİK’e yer tahsisi yapılmamasına tepki gösterdi. Karan, “Kapitalist bir anlayışla fındık üreticisinin emeği sömürülmek isteniyor. Biz ne köleyiz, ne de birilerinin uşağıyız. Fındık üreticisinin emeğinin sömürülmek istenilmesine asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

AKŞAM 13 SABAH 12 LİRA

Cumhuriyet tarihinin en düşük fındık rekoltesiyle karşı karşıya olduklarını dile getiren Karan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Ama gelin görün ki, fındık fiyatı beklentilerden çok uzak bir rakamdan işlem görüyor. Bilindiği gibi 2009 yılından beri fındıkta serbest piyasa koşullarında arz-talep sistemi işletilmektedir. Ancak bu sezon bu sistem çökertilmiş durumda. Aslında geçen sezon bunun sinyalleri verilmişti. Güçlü bir alıcı fındıkta bir tekel oluşturarak piyasa üzerinde baskı oluşturuyor. Artık öyle bir noktaya gelindi ki, akşam 13 lira olan fındık fiyatı sabah 12 liraya düşüyor. Akşamdan sabaha fındık fiyatının değiştiğini bu sezon gördük. Bu da apaçık tekelleşmenin eseridir.”

ÇOCUKLA OYNAR GİBİ OYNUYORLAR

Fındıkta yaşanan tekelleşmeyi ‘kapitülasyon’ olarak değerlendiren Ziraat Odası Başkanı Karan, “Birileri kendi menfaatleri uğruna üreticinin alın teriyle çocukla oynar gibi oynuyor. Şu anda serbest piyasada işlem gören fındık fiyatlarını kabul etmediğimizi bir kez daha belirtmek isteriz. 15 lirayı gören ve az olan bir ürünün 12 liraya kadar düşmesi normal bir durum değildir. Türk fındığı tekelleşiyor. Buna da maalesef göz yumuluyor. Söylemden ileri gitmeyen açıklamalarla fındıkta tekelleşmenin önüne geçemeyiz. Tekelleşmenin adı resmen ‘Kapitülasyon’dur. Şu anda kapitalist bir anlayışla fındık üreticisinin emeği sömürülmek isteniyor. Biz ne köleyiz ne de birilerinin uşağıyız. Fındık üreticisinin emeğinin sömürülmek istenilmesine asla müsaade etmeyeceğiz” açıklamasında bulundu.

'GÜÇLÜ FİSKOBİRLİK ÜRETİCİNİN İŞİNE YARAR'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde fındık daire başkanlığı kurulacağını ancak henüz bir gelişme olmadığını ifade eden Karan, ziraat odaları olarak birçok söylemlerinde haklı çıktıklarını kaydetti.

FİSKOBİRLİK’in yeni entegre tesisi kurması için Giresun 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nden talep ettiği yerin neden verilmediğini de anlamadıklarını dile getiren Nurittin Karan, şunları söyledi: “Bilindiği gibi FİSKOBİRLİK yıllarca fındıkta bir denge unsuru ve sigorta görevi görmüştür.  FİSKOBİRLİK’siz bir fındık piyasası düşünülemez. Şu anda bile az da olsa serbest piyasanın üzerinde ürün alması önemli bir ayrıntıdır. Bu nedenle FİSKOBİRLİK’in yaşatılması ve ayakta durması önemlidir. Mevcut yönetim, başta ekonomik zorluklar olmak üzere sorunların üzerinden gelerek birliği yeniden eski günlerine doğru götürüyor. Ancak bunu yaparken  bize göre yalnız bırakılıyor. FİSKOBİRLİK’in mevcut yapısına ilaveten yeni yatırımlar yaparak, daha fazla fındık alıp işleyerek satması kimin işine yarar. Tabii ki de üreticinin işine yarar. Güçlü bir FİSKOBİRLİK’in olduğu piyasada birileri istediği gibi at koşturamaz, baskı kuramaz. Ama bunu yapabilmesi için önünün açılması gerekiyor. FİSKOBİRLİK, yeni entegre tesisi için Giresun 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nden yer talebinde bulundu. Sağır sultan dahi duydu ama olumlu bir sonuç yok. FİSKOBİRLİK yönetimi ciddi anlamda yeni bir yatırım için 2’nci OSB’den yer talep ediyorsa o yer acilen tahsis edilmelidir.” (Giresun/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Okul bahçesinde öğretmene servis aracı çarptı

SONRAKİ HABER

Yaşar Kemal ölüm yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...