09 Kasım 2016 20:32

Hopalılar: Karanlığa teslim olmayacağız

Son zamanlarda yaşanan gözaltı, tutuklama, basın üzerindeki baskılar ve ülkenin Kanun Hükmünde Kararnamelerle yönetilmesi Hopa’da protesto edildi.

Paylaş

Hopa halkı ‘Demokrasi Yürüyüşü’nde buluşarak, iktidarın baskısı altında olan gazeteleri de taşıdı. Hopa Meydanı’nda bir araya gelen demokratik kitle örgütü, sendika ve siyasi partiler, yürüyüş gerçekleştirerek, ‘Karanlığa teslim olmayacağız’ dedi. Eylem kent içinde geniş güvenlik önlemleri alan polise rağmen gerçekleştirildi.

'OHAL rejimini diktatörlüğe geçiş için fırsata çevirmeye çalışılıyor'

Yürüyüşten sonra kitleye seslenen Nurcan Altunkaya, barıştan, demokrasiden, laiklikten yana olan herkes düşman ilan edildiğini belirtti. Ülkenin AKP iktidarı eliyle büyük bir karanlığa doğru sürüklendiğini vurguladı ve 14 yıllık iktidarı boyunca kendisine muhalif bütün kesimleri susturmaya çalışan, gericilik ve savaş politikalarıyla toplumu kendisine mecbur bırakan AKPnin, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilan ettiği OHAL rejimini diktatörlüğe geçiş için fırsata çevirmeye çalıştığını söyledi. 

'FETÖ’ye karşı yıllarca mücadele eden muhalif kesimlere saldırılıyor'

Altunkaya, açıklamanın devamında şunları söyledi; “Düne kadar kendi iktidar ortağı olan FETÖ ile mücadele adı altında, FETÖ’ye karşı yıllarca mücadele eden muhalif kesimlere saldırılıyor. Barıştan, demokrasiden, laiklikten yana herkes düşman ilan ediliyor. Kendileri söz konusu olduğunda sandığı, seçimi demokrasi kriteri olarak sunan AKP ve Saray, 6 milyon oy alan HDP’nin Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil 10 milletvekilini hukuk tanımaz bir şekilde tutukladılar. Yine başta Cumhuriyet gazetesi olmak üzere, muhalif basın yayın organları kapatılıyor, belediye başkanları tutuklanıyor. Saldırılar artık ana muhalefet partisi CHP’ye de yönelmiş, CHP genel başkan yardımcısı kurşunlanmış, bazı milletvekillerine ve belediye başkanlarına yurt dışı yasağı konmuştur. Yüzlerce akademisyenin açığa alınmasıyla susturulmak istenen üniversiteler rektörlük seçimleri iptal edilerek doğrudan Tayyip Erdoğan’a bağlanıyor. Eğitim sistemi gerici uygulamalarla bilimin yerine hurafeler yerleştirilerek çocuklarımızın geleceği karartılıyor.

'Faşizme karşı mücadele etmeliyiz'

"Öğretmenler açığa alınıyor, okullarımızın kapıları sarıklı şalvarlı mollara açılıyor. Kadınlar gerici saldırılarla toplumsal yaşamdan her geçen gün daha da dışlanıyor. Şort giydiği için bir kadına tekme atan gerici saldırgan AKP yargısı tarafından serbest bırakılıyor. Hırsızlık, yolsuzluk, ülke kaynaklarının yağması, ABD işbirlikçiliğiyle Ortadoğu’nun kan gölüne çevrilmesi, ülkemizde patlayan bombaların ülkeyi karanlığa sürükleniyor" diyen Altunkaya halkı karanlığı yırtarak ülkeyi aydınlığa çıkarmak için AKP faşizmine karşı mücadeleye çağırdı. (Artvin/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Katliam sanığı: Nasıl ifade vereceğim Bakanlıktan söylendi

SONRAKİ HABER

“Karaburun'da RES’lerin sayısı elektrik direkleriyle yarışıyor”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa