09 Kasım 2016 15:17

Katliam sanığı: Nasıl ifade vereceğim Bakanlıktan söylendi

10 Ekim davasında dinlenen ikinci sanık Hakan Şahin de daha önce verdiği ifadesini inkar etti.

Paylaş

10 Ekim katliamı davasının 3. gününde, itirafçı sanık Yakup Şahin'in tutuklu yeğeni Hakan Şahin savunma yaptı. Yakup Şahin gibi önceden hazırladığı yazılı savunmayı okuyan Hakan Şahin, amcası gibi polislerin kendisine de zorla ifade imzalattığını iddia etti. Çapraz sorguda çelişkili ifadeleri dikkat çeken Şahin, kendisi cezaevindeyken Bakanlık tarafından gönderilen ve 'gizli' olduklarını iddia eden kişilerin yanına gelerek savcılıkta nasıl ifade vermesi gerektiğini anlattıklarını savundu.

Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015 tarihinde Emek Barış Demokrasi mitinginde IŞİD’li iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen ve 101 kişinin ölümüne neden olan saldırının Pazartesi günü başlayan davası sanık ifadeleriyle devam etti. İlk celsede getirilmeyen ve Gaziantep’te tutuklu bulunan sanıklar Abdülmüttalip Demir, Talha Güneş ve Abdulhamid Boz duruşma salonuna getirildi. Biri ölü firari, 36 sanıklı davada sanıklardan 15’i tutuklu 4’ü tutuksuz, 16’sı firari durumda. Katliamın üç kilit isminin ise polis operasyonlarında öldüğü belirtiliyor.

‘İFADELERİNİZİ AYNI KİŞİ Mİ YAZDI’ TEPKİSİ

Yoklamaların ardından dün ifade veren Yakup Şahin'in tutuklu yeğeni Hakan Şahin savunma yaptı. Hakan Şahin’in bir gün önce ifade veren amcası Yakup Şahin gibi savunmasını kağıttan okuması üzerine salondan “İfadeni yazan, Yakup'un ifadesini yazan kişi mi?” sesleri yükseldi. Amcası gibi iddiaları reddeden ve polisler tarafından kandırılarak ifadenin imzalatıldığını iddia eden Hakan Şahin, katliamın organizatörü olduğu belirlenen ve polis operasyonunda öldüğü belirtilen Yunus Durmaz’ın bilgisayarında çıkan belgelerde kendisiyle ilgili yer alan ifadeleri yalanladı.

Şahin, belgelerde yer alan Hakan kod isimli kişinin kendisini olmadığını, zaten kendi ismi Hakan olduğu için bunun mantığa aykırı olduğunu söyledi.

‘ARACI ÜSTÜME ALDIĞIMDA EYLEM PLANI YOKTU’

Yine katliamın kilit isimlerinden olan ve polis operasyonunda ölü ele geçirilen Halil İbrahim Durgun'a ait olduğu iddia edilen Citroen marka 27 AVH 70 plakalı araca ilişkin savunma yapan Hakan Şahin, canlı bombaların Ankara’ya taşındığı belirlenen aracı amcasının isteği üzerine üstüne aldığını söyledi. Amcası sanık Yakup Şahin'in yeşil kartını kaybetmemek için aracı üzerine alamadığını, bunun üzerine aracı kendi üzerine aldığını iddia eden Hakan Şahin, “Amcam olduğu ve bir kötülük gelmeyeceğini düşündüm, aracın devrini üzerime aldım. Aklıma farklı bir şey gelmedi. Aracın olayda kullanılacağını önceden bilmiyordum. Ben arabayı 2-3 ay önce aldım, iddianamede eylemin bir gün önce planlandığı yazıyor. Ben aracı aldığımda eylem planı yoktur” dedi.

MAĞDURLARDAN SANIĞA: MÜSLÜMAN DEĞİL, KATİLSİN

Katliam günü sağlık sorunları nedeniyle Ankara'da bulunduğu iddiasını yineleyen Şahin, kan hastalığı olduğunu savundu. Şahin, “Tedavi amaçlı olarak 8 Ekim'de Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne geldim. Bir otele yerleştim. Cuma günü akşama doğru muayane oldum. Hiçbir şekilde keşif amaçlı Ankara'ya gelmedim” diye konuştu.

Şahin'in “Hiçbir TC vatandaşının ibadet şekli herhangi bir örgüte yaftalanamaz. Ülkemizde ibadet özgürlüğü var, ben bir müslüman olarak ülkemizdeki bulunan...” sözleri üzerine duruşmayı izleyen mağdurlar, “Sen müslüman değilsin. Müslümanım deme, sen bir katilsin” diye bağırdı. Bu sırada salonda gerginlik yaşandı. Mahkeme Başkanı ve müşteki avukatların araya girmesiyle mağdurlar sakinleştirildi. Hakan Şahin, tahliyesini talep etti.

‘İFADEM ÖNCESİNDE BAKANLIKTAN ZİYARETİME GELDİLER’

Mahkeme Başkanı da Hakan Şahin’e daha önce verdiği ifadelerde tutuklu sanık Abdulmüttalip Demir ve Halil İbrahim Durgun’u tanıdığını, Durgun ile para ilişkisi olduğunu anlattığını hatırlattı. O ifadede savcıya “Beni Ankara'ya Halil İbrahim Durgun gönderdi. Ankara'ya git. İki kişi gelecek, onları karşılayacaksın. Yakup Şahin de gelecek. 50 bin TL para var bu işin ucunda dedi. Halil bana 100 TL verdi” dediğini belirten Mahkeme Başkanı, Yunus Durmaz’ın evinden çıkan notlarla bu ifadelerin örtüştüğünü, Durmaz’ın evinde kendisine harç, eczane ve harçlık ödemelerinin yazılı olduğu notlar bulunduğunu söyledi.

Bunun üzerine Şahin, ifadeyi bu şekilde polislerin telkiniyle verdiğini iddia ederek, “Belgeleri gösterip ‘bu şekilde ifade verirsen 3-5 yıl yatar çıkarsın’ dediler. Ben de bu şekilde salladım. Pişmanlık Yasasından yararlanacağım söylendi. Bu tür söylemlerde bulundular. Cezaevine gelenler de oldu. Bakanlık tarafından gönderildikleri, gizli oldukları söylendi. Savcılıkta söylemem gerekenleri anlattılar” dedi. Diğer sanıkları tanımadığını savunan Hakan Şahin, Yunus Durmaz’ı da tanımadığını iddia etti.

‘NAMAZ KILDIĞIM İÇİN İFTİRA ATTILAR’

Çapraz sorguda çelişkili ifadeleri dikkat çeken sanık Şahin, avukatların neden araç kiralamaya çalıştığı sorusuna kız arkadaşıyla gezmek için araç kiraladığı yanıtını verdi. IŞİD üyelerinin kendilerine iftira atmasına neyin sebep olduğu sorusuna ise Şahin, “IŞİD üyeleri namaz kıldığım için bana iftira atmış olabilir” cevabı verdi. Verdiği yanıtların çelişmeye başlamasının avukatlarca da fark edilmesi üzerine Şahin, sorulara yanıt vermek istemediğini söyledi. Ancak avukatların sorularını cevaplamaya devam eden Şahin, sanıklardan Yakup Yıldırım’ı mahalleden tanıdığını, hemen her gün görüştüklerini söyledi. Bunun üzerine Şahin, avukatların “Madem arkadaşsınız Yakup Yıldırım neden sana iftira atsın” sorusunu “Belki polislerin istediğini vermiştir” diye yanıtladı.

AİLELERİ SALON GİRİŞİNDE ENGELLEMEK İSTEDİLER

Duruşma öncesi adliye önünde kısa bir açıklama yaptıktan mahkeme salonuna giden aileler ise engellemeyle karşılaştı. Polislerin aileleri içeri sokmak istememesi üzerine aileler, sanıkları göstererek, “Onlar buraya dizilmiş bizi almıyorlar” diye tepki gösterdi. Tepkilerin artması üzerine aileler içeri alındı. Mağdur avukatları ise sorumlu emniyet görevlileri hakkında işlem yapılmasını istedi. Avukatların bu talebi zapta geçti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Antalya, Burdur ve Isparta'da kuvvetli yağış uyarısı

SONRAKİ HABER

Hopalılar: Karanlığa teslim olmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...