09 Kasım 2016 20:00

Kocaeli’de demokrasi krizi tartışıldı

Kocaeli'de kültürel etkinlik platformu Etkinlikizi, düzenlediği etkinlikle demokrasinin krizinin tartıştı, ihraç edilen akademisyenlerle dayanıştı.

Paylaş

Kocaeli’de kültürel etkinlikler düzenleyen Etkinlikizi Platformu panel düzenledi. Demokrasi krizinin ele alındığı panele Foti Benlisoy ile akademisyen İlker Gökhan Şen'in katıldı. Panelde bir araya gelen Kocaelililer, daha sonra ise ihraç edilen akademisyenler için düzenlenen dayanışma gecesine katıldı.

Panelde ilk olarak söz alan akademisyen İlker Gökhan Şen, Türkiye'de demokrasiden önce ‘demos’un krizi olduğuna dikkat çekti. Demosun yeniden tanımlanmasının sorun yaratabileceğini belirten Şen, “Demosun yeniden tanımlanması, bir binanın temelden yapılması anlamına gelir. Bu da yıkılmasına sebep olabilir. Ülkede yeni oluşmakta olan bir demos var. Ona biat etmeyenler bu demosun içinde yer almıyor. Böyle bir ortamda anayasa değişikliği gündemde, bu temeller üzerine yapılacak bir başkanlık sistemine dair referandum, demokratik olmayacaktır. Halk değil, manipüle edilmiş kitleler referandumda sandığa gidecek, bu sakıncalı bir durum” dedi.

‘SADE VE BASİT BİR BARIŞI SAVUNMALIYIZ’

Şen’in ardından konuşan yazar Foti Benlisoy, günümüzün neden 1930'larla kıyaslamaya başlandığını anlatarak sözlerine başladı. Bunun iki nedeni olduğunu belirten Benlisoy, “Birincisi 2007 kapitalist krizinden hala çıkamayışımız. İkincisi emperyalistler arası rekabet. Kapitalist kriz, ekonomik kriz ile birleşiyor. Merkez siyaset bitiyor, sağ ve sol kutuplar keskinleşiyor. Sağın radikalleşmesi baskın hale geliyor. Bir ulusun hakkında konuşan iktidar, diğer ulusu tokatlıyor” dedi. Anayasaların yapımında kitle örgütlerinin katılımından çok, halkın katılımının önemli olduğuna değinen Benlisoy, “Türkiye toplumunun kendi kaderini tayin etmesinde uzun yıllardır problem var. O ne derse, demokrasi o. O, toplumun otantik temsilcisi çünkü. Böylelikle Erdoğan, birleşmemesi gerekenleri de birleştirebiliyor” ifadelerini kullandı. Konuşmasının sonunda “Sade ve basit bir barışı savunmalıyız” diyen Benlisoy, “Yan yana ve derli toplu durmalıyız” çağrısı yaptı.

Söyleşinin ardından ise Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen 19 barış imzacısı akademisyen için dayanışma kokteyli düzenlendi. Grup Muhtelif’in birçok dilde ezgiler seslendirdiği gece geç saatlere kadar sürdü. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Siirt'te 31 kamu emekçisinin davası görüldü

SONRAKİ HABER

Sudan'da 3 Haziran katliamıyla ilgili komisyon kurulacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa