09 Kasım 2016 13:51

'OHAL sağlığa zararlıdır'

SES ve İTO, ihraç ve açığa almalara karşı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde iş güvenceleri için ortak basın açıklaması yaptı.

Paylaş

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve İstanbul Tabip Odası, OHAL ve kanun hükmünde kararnamelerle ihraç ve açığa almalara karşı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde iş güvenceleri için ortak basın açıklaması yaptı.

'OHAL sağlığa zararlıdır' sloganlarının atıldığı basın açıklamasında, "Hukuksuz ihraçlar geri alınsın" pankartı açıldı.

'SAĞLIK HİZMETİNE ERİŞİMİ AKSADI'

Ortak basın açıklamasını okuyan SES Şişli Şube Başkanı Fadime Kavak, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası parlamentonun askıya alındığını, KHK'lerin demokratik topluma zarar verdiğini ve sendikal faaliyetlerin askıya alındığını belirtti. Kamu emekçileri olarak meşru direnme haklarını kullanacaklarını belirten Kavak, "yasadışı hiçbir örgütle ilişkisi olmamasına rağmen, sırf etknik kimliği, inancı ve dünya görüşü nedeniyle bu ihraçların yapıldığını biliyoruz" dedi. Açığa alma ve ihraçlar nedeniyle halkın kamu hizmetine erişemediğini, sağlık hizmetinde aksaklıklar yaşandığını ifade eden Kavak, "Halkın sağlık hakkını düşünmeyen AKP iktidarı ne yazık ki, kendi gibi düşünmeyen sağlık emekçilerinden intikam alıyor" dedi. Daha önce Yüksek Disiplin Kurulu kararı ile ihraç edilenlerin 676 sayılı KHK ile tekrar ihraç edildiklerini hatırlatan Kavak, "İhraç edilen ve açığa alınan sağlık emekçilerinin yerine güvencesiz koşullarda personel alımı yapılması planmaktadır" dedi. Kamu hizmetlerinde liyakat sisteminin uygulanmadığı vurgulanan açıklamada, " ihraç edilen arkadaşlarımız ile 10 Kasım günü Sağlık Bakanlığı önünde olacağız" çağrısı yapıldı.

'OHAL, OLAĞAN HALE GELDİ'

İstanbul Tabip Odası adına konuşan Dr. Hüseyin Demirdüzen 15 Temmuz darbe girişimi sonra yaşanan OHAL'in olağan hale getirildiğini belirtti. Geleceklerinden kaygı duyduklarını ifade eden Demirdüzen, "Sağlık çalışanları olarak, iş güvencemizin yasalarla ve anayasayla korunduğu bir ortamda çalışmak istiyoruz" dedi. Her an işten çıkarılma korkusuyla çalışanların sağlıklı hizmet veremeyeceğini ifade eden Demirdüzen, KHK'lerle değil, hukukta özgür ve adil kararlar alarak sürecin yönetilmesi gerektiğini belirterek nitelikli hizmet için yaşanan baskıların son bulması gerektiğini vurguladı. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çanakkale'de lodos ağaçları devirdi

SONRAKİ HABER

Niğde'deki yeraltı şehri çöküyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...