09 Kasım 2016 10:52

Putin’in danışmanı: Darbe girişiminden arkasında ABD var

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanı Aleksandr Dugin, Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'da darbeye ilişkin konuşacak.

Paylaş

Darbe girişiminden bir gün önce Türkiye'yi, “Orduda hareketlilik var” diyerek uyardığı belirtilen ve bu nedenle FETÖ ve Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'na davet edilen, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in danışmanı Aleksandr Dugin, Meclis’i ziyaret etti.

Dugin, darbe girişimi sırasında bombalanan Başbakanlık ofisini de inceledi. Dugin düşünceleri sorulunca, “Burada Amerikan emperyalizminin izlerini görüyoruz. Aynı zamanda Belgrad merkezinde, Irak ve Suriye'de bombalanan binaların aynısını, Yugoslavya'da, Libya'da bombalanan binaların benzerini görüyoruz. Eminim ki Fetullah Gülen'in arkasında ABD ve Amerikalılar duruyor. Bunların tekrar olmaması için çok kutuplu bir dünyaya geçmemiz lazım. Bu anlamda Rusya-Türkiye'nin stratejik ortaklığı çok büyük bir anlam taşıyor” dedi.

“Düşürülen Rus uçağının arkasında ABD mi var? FETÖ mü var?” sorusuna Dugin, "Evet var. Uçağın düşürülmesinden hemen sonra istihbarat teşkilatımız tarafından bu bilgi elde edildi” yanıtını verdi.

14 Temmuz'da Türkiye'ye yaptığı darbe uyarısıyla ilgili soru üzerine ise Dugin, “Rusya vatandaşı olarak bu olaya müdahale etmek istemiyorum. Şu anda en önemli şey Rusya'nın ve Türkiye'nin stratejik ortaklığa doğru adım atması ve Suriye'deki savaştır. Rusya her zaman Türkiye'ye yardım etmeye hazırdır. Kritik zamanlarda Rusya'nın desteğini göreceksiniz” ifadesini kullandı.

“Türkiye'ye dair yeni bir tehdit var mı?” sorusu üzerine ise Dugin, “Rus uzmanlarımız bu girişiminin tekrar olabileceğini düşünüyor. Terörist saldırılar olacağını düşünüyoruz. Bunların arkasında Amerikalıların olduğunu düşünüyoruz” yanıtını verdi. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Danimarka’da esrarı ilaç olarak kullanmak serbest bırakılıyo

SONRAKİ HABER

Ege Üniversitesi’nde taşeron işçiler ilk TİS’ini imzaladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...