Kamu-Sen’lilere polis saldırısı

Kamu-Sen’lilere polis saldırısı

Hükümetin emekçilere saldırıları giderek artıyor. AKP hükümeti, bu kez Abdi İpekçi Parkı’nı dolduran Kamu Sen üyesi emekçilere saldırdı. Kızılay’a yürümek isteyen Kamu Sen’li emekçiler, polisin müdahalesi ile karşılaştı. Tepki olarak Mithatpaşa Caddesi’ni trafiğe kapatan emekçiler


Ankara’da Abdi İpekçi Parkı’nda bir araya gelen Kamu-Sen üyesi kamu emekçileri, burada hükümeti istifaya çağırdı. Hükümete yönelik yoğun tepkinin olduğu eylemin ardından Kızılay’a yürümek isteyen emekçilere polis saldırdı. Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk polisin gazlı müdahalesinden etkilenirken, emekçiler tepki olarak Mihatpaşa’yı trafiğe kapattı.

İŞYERLERİ ÖNÜNDE BULUŞTULAR

Mitinge, Kamu-Sen’e bağlı, Türk Büro-Sen, Türk Sağlık-Sen, Türk İmar-Sen ve birçok sendika yoğun bir katılım gösterdi. Türk Büro-Sen, Büro Emekçileri Sendikası (BES) ile birlikte sabah erken saatlerde işyerleri önünde bir araya gelerek, buradaki eylemlerin ardından alanlara geçti. Türk Sağlık-Sen ise İbn’i Sina Hastanesi önünde hükümetin sağlık alanındaki politikalarını da protesto etti. Tüm Kamu-Sen’e bağlı sendikalar öğle saatlerinde Abdi İpekçi Parkı’na geldi.

HÜKÜMETİ İSTİFAYA ÇAĞIRDILAR

Abdi İpekçi Parkı’nı hınca hınç dolduran emekçiler burada hükümete tepkilerini sloganlarla gösterdi. Emekçiler tepkilerini, “hükümet şaşırdı, sabrımızı taşırdı” sloganına yansıttı. Emekçilerin en sık attıkları slogan ise “hükümet istifa” oldu. Tüm sendika başkanlarının teker teker kalabalığı selamladığı mitingde, Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk yaptığı konuşmada, hükümeti sert sözlerle eleştirdi. Koncuk, kamu emekçilerine, “Tam 22 gün süren toplu sözleşme tiyatrosunda siz sustunuz. Şimdi sıra sizde. Şimdi siz konuşacaksınız” dedi.

TEŞVİK VERİRKEN...

Koncuk, Başbakan Erdoğan’ın “memura istediği zammı verdiği takdirde Türkiye’nin Yunanistan ekonomisine döneceği” sözlerine tepki gösterdi. Koncuk, “geçtiğimiz ay sadece 450 işadamı için 3 milyar liralık teşvik paketi verirken Türkiye Yunanistan’a dönmüyor; 4.5 milyon memura gelince Yunanistan’a dönüyoruz. Hadi oradan!” dedi.

Buradaki eylemin ardından Kamu- Sen’liler Kızılay’a yürümek istedi. Polis ise yürüyüşe gaz ile karşılık verdi. Polisin saldırısından birçok kamu emekçisi ile birlikte genel başkan İsmail Koncuk da yoğun bir şekilde etkilendi. Kamu emekçileri saldırıya tepki olarak Mithatpaşa Caddesi’ni kapattı. Bir süre eylemlerine caddede devam eden emekçiler ardından Kamu Sen Genel Merkezi’ne yürüyerek, eylemlerini sonlandırdı.

Yoğun gaz saldırısından etkilenen Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Merkez önünde yaptığı açıklamada, “Bu iş burada bitmeyecek, mücadelemize deavm edeceğiz. Memura gaz sıkanlar bunu asla unutmasınlar” dedi. Açıklamadan sonra dağılan kamu emekçilerinin AKP binasının önünden geçmesine polis izin vermedi. Kısa süreli gerginliğin ardından emekçiler binanın önünden geçti. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net