09 Kasım 2016 04:55

Cemil’in Hatay’a gönderilmesi eziyetten başka bir şey değil

Haber takibi sırasında gözaltına alınıp tutuklanan Mersin Muhabirimiz Cemil Uğur’u ailesi sürgün edildiği Hatay T Tipi Kapalı Cezaevinde ziyaret etti.

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Haber takibi sırasında gözaltına alınıp tutuklanan Mersin Muhabirimiz Cemil Uğur’u ailesi sürgün edildiği Hatay T Tipi Kapalı Cezaevinde ziyaret etti. Ziyaretin ardından gazetemize konuşan Cemil Uğur’un babası Mahmut Uğur, oğlunun tutuklanmasını ve sürgün edilmesini “eziyet” olarak niteledi.

Gazetemizin muhabirleri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat, 23 Ağustos 2016’da Mersin’in Akdeniz ilçesi Çay Mahallesi’ndeki Ahmet Kaya Parkı’nda tecride karşı yapılan basın açıklamasını takip ederken gözaltına alınmıştı. 16 günlük gözaltının ardından adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılan Cemil Uğur hakkında, savcılığın itirazı üzerine yakalama kararı çıkarılmıştı. Ardından “yasa dışı örgüt propagandası” ve “örgüt üyeliği” suçlaması ile tutuklanan Cemil Uğur’un hakkında hazırlanan iddianame ile15 yıl hapsi istenmişti.

TUTUKLANMASI DA SÜRGÜNÜ DE EZİYET

Mersin E Tipi Kapalı Cezaevinden Hatay T tipi cezaevine sürgün edilen Uğur’u ailesi ziyaret etti. Gazetemize konuşan baba Mahmut Uğur, oğlunun hakkında bir hüküm, suç işlediğine dair bir kanıt yokken Mersin’den Hatay T Tipi Cezaevine nakledilmesi için “Eziyet başka bir şey değil” dedi. Görüşmesinde Cemil’in haber izlemek için olay yerine gittiğini, çekimlerini yaptıktan sonra göz altına alındıklarını söylediğini aktaran baba Uğur, basın açıklaması nedeniyle tutuklanmasına gerek yokken oğlunun Hatay’a gönderilmesinin kendilerini de olumsuz etkilediğini söyledi. 

CEZAEVİNDE SULAR KESİK 

Cezaevinin filmlerde gördükleri cezaevlerinden farklı olmadığını söyleyen Uğur, durumun kötü olduğunu ifade etti. Cezaevine gittiklerinde suların kesik olduğunu dile getiren Uğur,  cezaevindekilerin aç susuz olduğunu belirterek cezaevindeki koşulların düzeltilmesini istedi.

‘UĞUR VE POLAT ALEYHİNDE DELİL ÜRETİLMEYE ÇALIŞILIYOR’

13 Aralık’ta hakim karşısına çıkacak Muhabirlerimiz Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat’ın Avukatı Tugay Bek daha önce yaptığı açıklamada iddianamede örgüt üyeliği ya da propagandayı gösteren bir kanıt olmadığını ifade etmişti. Bek, “Facebook paylaşımları ve TUHAD-FED’in basın bildirisi örgüt üyeliği için delil olarak gösterilmiş. Önceden bir karar verilmiş ve örgütsel faaliyet içindelermiş gibi delil üretilmeye çalışılmış. Basında gözaltına alındıklarına dair çıkan haberler de kanıt olarak sunulmuş. Evrensel muhabirleri gözaltına alındı” diye çıkan haberler çarpıtma olarak iddianamede yer alıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Amroussia: Duruşma gerileyen Türkiye’nin aynası gibi

SONRAKİ HABER

İlhan Uzgel and Kerim Has’s assessment: Idlib doggedness full of risk

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...