08 Kasım 2016 22:15

Clinton ve Trump oylarını New York’ta kullandı

Amerikalılar 45. başkanlarını seçmek üzere sandık başına gitti. Sonuçların Çarşamba sabahı TSİ 08:00 sıralarında belli olması bekleniyor.

Paylaş

Son anketlerde az farkla da olsa önde olan Demokrat başkan adayı Hillary Clinton, oyunu New York eyaletine bağlı Chappaqua'da kullandı.

BBC Türkçe'nin haberine göre oy verme işlemine eşi ve 42. ABD Başkanı Bill Clinton ile gelen Demokrat aday burada yaptığı kısa açıklamada, "Çok mutluyum. Aşırı derecede mutluyum. Tüm arkadaşlarım ve komşularımla bir arada olmak beni çok mutlu ediyor" dedi.

Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump da oyunu New York'da kullandı. Trump, oy verme merkezininin girişinde protestolarla karşılandı.

Oy kullanmadan önce Fox televizyonuna telefonla bağlanan Trump, "Doğru bir liderlik altında gerçekleşebilecek ama gerçekleşmemiş çok fazla hayal ve umut var. İnsanlar çok kırgınlar" diye konuştu.

İki aday da kampanya sürecinde, seçmenleri sandığa teşvik etmek için özel bir çaba harcamıştı. Ajanslardan geçilen fotoğraflarda, sandık noktalarında uzun kuyrukların oluştuğu görüldü.

46 MİLYON AMERİKALI ERKEN OY KULLANDI

Son seçim anketlerine göre, Demokrat aday Clinton Cumhuriyetçi aday Trump'ın 4 puan önündeydi.

Ancak yaklaşık 46 milyon Amerikalı, oy kullanma noktaları ya da posta yoluyla erken oy kullandı. Bu, Amerikalılar için rekor bir sayı.

İÇ GÜVENLİK HACKER'LARA KARŞI ALARMDA

BBC Kuzey Amerika'dan teknoloji muhabiri David Lee, seçimlere bir siber saldırı ihtimaline karşı güvenlik birimlerinin alarmda olduğunu aktardı.

Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı'nın, oy yazılımları üzerinde ülke çapında ve sürekli "siber-hijyen taraması" yaptığı öğrenildi.

BBC'nin konuştuğu uzmanlar, seçimlere ülke çapında bir hacker müdahalesinin mümkün olmadığını, olası bir siber saldırının, ancak başa baş bir yarışa etki edebileceğini ifade ediyor.
Hacker'ların tıpkı, başkan adayları gibi, seçimlerin başa baş geçmesi beklenen "kilit eyalet"lere yoğunlaşabileceği ihtimali es geçilmiyor.

SON ANA KADAR MİTİNG

Başkan adayları Trump ve Clinton, en çekişmeli eyaletlerden sayılan North Carolina, Pennsylvania ve Michigan'da seçimlere bir gün kala mitingler düzenledi.

Bu mitinglerde Hillary Clinton seçmenlere, "umut dolu, kucaklayıcı, kocaman yürekli bir Amerika'yı geri getirmeleri" çağrısı yaptı.

Trump ise destekçilerine yapılacak seçimlerin "yolsuz bir sistemi yenilgiye uğratmak için muhteşem bir şans" olduğunu söyledi.

GeçMedia player yardımMedia player dışında. 'Enter' tuşuna basarak geri dönün veya 'tab' tuşuna basarak devam edin.

CLİNTON: KARANLIK VE AYRIŞTIRICI BİR ABD'Yİ KABUL ETMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ

Clinton'a, Pennsylvania'nın Philadelphia şehrindeki büyük şeçim mitinginde ise ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama da destek verdi.

Etkinlikte, ünlü müzik yıldızları Bruce Springsteen ile Jon Bon Jovi de yer aldı.

Clinton, seçmenlere "karanlık ve ayrıştırıcı bir Amerika vizyonunu kabul etmek zorunda olmadıklarını" söyledi.

ABD başkanlığı görevini devredecek Barack Obama ise Amerikalılar'a "korkuyu reddedin ve umudu seçin" dedi.

TRUMP: CLİNTON, BAŞKANLIK İÇİN YARIŞMIŞ EN YOLSUZ ADAY

Donald Trump da bir mitingde kaybedilen işleri geri getireceği sözü vererek, "Bugün Amerikan işçi sınıfı için darbeye karşılık verme günüdür" diye konuştu.

Cumhuriyetçi aday Donald Trump, seçimler öncesindeki son mitinglerinde "ivmenin kendi seçim kampanyasında olduğunu" söyledi.

FBI'ın Cumhuriyetçi rakibi Clinton'a yeniden açılan e-posta soruşturmasında 'suç unsuru bulmadıklarını' açıklaması da, Trump'ı ikna edememiş görünüyor.
Trump, Clinton'ın ABD tarihinde "başkanlık için yarışan en yolsuz aday olduğunu" söyledi. (DIŞ HABERLER)
 

ÖNCEKİ HABER

'HDP kapatılıp, partinin varlıklarına el konulabilabilir'

SONRAKİ HABER

Katalonya'da eylemler: On binlerce kişi sokaklara çıktı, genel grev düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa