08 Kasım 2016 20:28

'Hakkari’de halkın iradesi hapiste'

Geçtiğimiz gün HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan’ın da tutuklanmasıyla, üç Milletvekili bulunan Hakkari’nin tüm vekilleri tutuklanmış oldu.

Paylaş

Umut Yeğin
VAN

Geçtiğimiz gün HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan’ın da tutuklanmasıyla, üç Milletvekili bulunan Hakkari’nin tüm vekilleri tutuklanmış oldu. 1 Kasım seçimlerinde Hakkari’de oyların yüzde 83.71’ini HDP, yüzde 12.62’sini ise AKP almıştı. Belediyesine de kayyım atanmış olan Hakkari’de Belediye eş başkanlarıyla birlikte, bir çok Kürt siyasetçi de tutuklu durumda. 3 milletvekili tutuklanan ve belediyesine kayyım atanan kentte millet iradesi böylelikle sıfırlanmış oldu. 

Duruma ilişkin konuştuğumuz HDP Van Milletvekili Bedia Ertan Özgökçe, Hakkari halkının iradesinin hukuksuz bir şekilde ayaklar altına alındığını söylüyor. Saldırıların sadece Hakkari ile sınırlı olmadığını belirten Özgökçe, “Bölgenin genelinde yüzde 80’lere varan oy oranları ile seçilenler tutuklandı. Yani bu durum zaten Anayasa’ya aykırı bir durum. Meşru olarak demokratik yollarla seçen halk da bunu söylüyor. Bırakın yasaları önemli olan halkın tercihleridir. Çünkü yasaları halk yapar. Yönetimler halka dayalıdır. Hal bu olunca görüyoruz ki Kürtlerin yönetimde olduğu her yerde apaçık saldırılar var” dedi.

HDP’li vekillerin Mecliste yer almaması ile Meclisin meşruluğunu yitireceğini söyleyen Özgökçe, “Şimdi orada halkın 6 milyonunu temsil eden milletvekillerinin olmaması nasıl bir meşruluk sağlayacak? Bize oy veren kim varsa onların temsil edilmeyişi ne anlama geliyor? Bu durum ülkenin gördüğü tüm darbelerden çok daha farklı, çok daha sinsi, daha faşist bir darbe” dedi.

'HALK VEKİLLERİNİN YANINDA OLACAK'

HDP Yüksekova İlçe Eş Başkanı Fikret Turgut ise halkın büyük acılar yaşadığını ve her milletvekilinin bu halkın 35 bin oyunu temsil ederek seçildiğini hatırlatarak, “Halkımız büyük acılar yaşadı. O dönem sadece Hakkari vekilleri değil bir çok HDP’li vekil halkımızla birlikte oldu. Buraya geldiler. Şimdi ‘Çocuklarımız öldürüldü, evlerimiz yıkıldı, yakıldı, talan edildi. Köylerimiz boşaltıldı, göçe zorlandık ama biz yine de milletvekillerimize, seçilmişlerimize sahip çıkacağız’ diyor halk. Yani bu halk bedel ödedi. Bunlara tabii ki sahip çıkacak. Halk tepkisini demokratik yolarla gösterecek. Biz de iradenize sahip çıkın diyoruz” dedi.

Turgut, HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan’ın tutuklanmasının ardından basında yer alan bazı haberlere de tepki göstererek, “Tutuklanmamış milletvekilimiz sadece Nihat Akdoğan kalmıştı. Oda dün köyünden kendi isteği ile ifade için gelirken tutuklandı. Çamur medyası bunu ‘Nihat Akdoğan Hakkari’den kaçıp Kandil’e giderken yakalandı’ diye haber yaptı. Oysa arkadaşımız sınır köylerinden ilçe merkezine doğru geliyordu” dedi.

'HALKIN TEPKİSİ BİRİKİYOR'

Hakkarili Gazeteci Necip Çapraz ise HDP’li vekillerin tutuklanmasının ardından halkın öfkesinin arttığını vurgulayarak, “Her ne kadar bunu sokağa çıkıp buna yürüyüşlerle tepki göstermeseler de giderek artan bir tepki var ve bu tepkiler birikiyor diyebiliriz. Halkın cezası ağır olur. Ben bir gazeteci olarak iradenin gasbını doğru bulmuyorum. İnsanların kendilerini ifade edecekleri gazeteleri yasaklamak, iletişimi yasaklamak, seyahat özgürlüğünü yasaklamak insan haklarına aykırıdır. Bunun çözümü de ancak adalet ve demokrasi ile mümkün olur” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Gemlik Gübre ve Ferrero’da grev sürüyor.

SONRAKİ HABER

AKP'den Antep'te öğrenciye toplu taşıma indirimine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa