08 Kasım 2016 22:52

AB: Türkiye'deki gelişmeleri büyük kaygıyla izliyoruz

AB, Türkiye'den, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 'muhalif gruplarla diyaloğu sürdürmesini' ve 'güvenilir siyasi sürece geri dönmesini' istedi.

Paylaş

Avrupa Birliği (AB) Türkiye'yle ilgili İlerleme Raporu'nu yayımlamadan bir gün önce Ankara'ya, üyelik sürecinin getirdiği sorumlulukları hatırlattı. AB, Türkiye'den, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 'muhalif gruplarla diyaloğu sürdürmesini' ve 'güvenilir siyasi sürece geri dönmesini' istedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin "insan hakları, hukukun üstünlüğü ve herkesin adil yargılanma özgürlüğüne saygı duyması" gerektiğini söyledi.

Açıklamada, birliğe üyelik için müzakereleri süren Türkiye'nin, aday ülke olarak "yükümlülüklerine uygun" davranması gerektiği belirtildi.

Türkiye'ye "güvenilir siyasi sürece dönmesi" uyarısı yapan AB'nin dikkat çektiği başlıklar şöyle:

• Sosyal medya dahil ifade özgürlüğü üzerindeki baskılar
• İdam cezasının geri getirilmesine yönelik bir yasa tasarısı hazırlanmasının değerlendirilmesi
• Medya kuruluşlarının kapatılmasının sürdürülmesi
• Cumhuriyet gazetesi ve diğer basın kuruluşlarındaki gazetecilere yönelik gözaltılar ve tutuklamalar
• Ülkenin (Meclis'teki) en büyük ikinci muhalefet partisi HDP'nin eş başkanları ile bazı milletvekillerinin gözaltına alınması

Açıklamada ayrıca, AB liderleri ve üye ülkelerin "Türkiye'deki gelişmeleri yakından izlemeye ve değerlendirmeye" devam edeceği bildirildi.

ANKARA BÜYÜKELÇİLERİNİ TOPLANTIYA ÇAĞIRMIŞTI

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, bazı HDP milletvekillerinin gözaltına alınmasının ardından Ankara büyükelçilerini toplantıya çağırmıştı.
AB, eleştirilerinin yanında Türkiye ile siyasi diyaloğu "daha önce tesis edilen çerçeve içinde, her seviyede sürdürecekleri" mesajını verdi.

AB liderleri, 15 Temmuz darbe girişiminin sonrasında Türkiye'deki insan hakları ve özgürlüklere ilişkin gelişmeleri "kaygı verici" bulduklarını sık sık yineliyordu.

HDP'LİLERİN TUTUKLANMALARINA SERT TEPKİ

AB liderleri HDP'nin, eş genel başkanları dahil 10 milletvekilinin tutuklanmalarına sert tepki göstermişti.

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye'yle müzakerelerin dondurulması çağrı yapmıştı.

Pazartesi günü Ankara'da AB Büyükelçileriyle bir araya gelen AB Bakanı Ömer Çelik ise tarafların farklılıklarını konuşarak çözmesi gerektiğini ifade etmiş, "Kimse kimseye parmak sallamasın, el sıkışalım, bir masanın etrafında oturup tartışalım" demişti. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

10 Ekim davasının ikinci oturumu sona erdi

SONRAKİ HABER

Gıda-İş’ten ‘Fabrikayı bastılar’a yanıt: Gerçekleri çarpıttığınızı biliyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa