08 Kasım 2016 21:29

Radyoloji çalışanları: Sağlığımız tehlikede

Tüm Radyoloji Teknisyen ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER), Dünya Radyoloji Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

Paylaş

8 Kasım Dünya Radyoloji Günü dolayısıyla açıklama yapan, Tüm Radyoloji Teknisyen ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER) genel Başkanı Heybet Aslanoğlu, radyoloji çalışanlarının güvenlik önlemlerinden, sosyal ve özlük haklardan yoksun çalışması sonucu sağlığını kaybetme riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi.  

Aslanoğlu, radyoloji ve radyasyon çalışanlarının tıpkı maden ocağında çalışanlar gibi ağır ve tehlikeli meslekler sınıfında yer aldığını ifade ederek, “Mesleğin çalışma usul ve esasları, alınması gereken güvenlik önlemleri kanun ile belirlenmiştir. Ama ne yazık ki maden ocaklarında çalışanlar gibi radyolojide de birçok birim özelleştirilmiş, taşeron eliyle yürütülmektedir. Güvenlik önlemlerinden yoksun, esnek çalışma, kuralsız çalışma, ehliyetsiz eleman çalıştırma, sosyal ve özlük haklardan yoksun çalışma ve bunun sonucunda radyasyondan dolayı sağlığını kaybetme riski ile karşı karşıyayız” dedi. 

Taşeron firmalarda ucuz iş gücü diye radyasyonla ilgili eğitim almamış kişilerin çalıştırıldığını söyleyerek, “Ehliyetsiz kişiler en başta kendi sağlıklarını daha sonra hastaların sağlığı için ciddi risk taşımaktadır. Performans sistemi ile radyoloji tetkiklerinin sayısında ve iş yükümüzde 5 kat artış yaşanmıştır. İş yükümüzün önemli bir kısmını teşhis ve tedaviye hiçbir katkısı olmayan gereksiz radyolojik uygulamalar ve tetkikler oluşturmaktadır. Her bir tetkik demek hastanın ve bu incelemeyi yapan bizlerin daha fazla radyasyon alması demektir” diye ifade etti.

TALEPLERİ NELER?

Koruyucu ekipmanların da yetersiz olduğunu ifade eden Aslanoğlu, taleplerini ise şöyle sıraladı: 

* Öncelikle Sağlık Bakanının bizlerin feryadına, bizlerin sesine kulak vermesini bu konuda çözüme dair bizleri dinlemesini istiyoruz.

* Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Çalışma Bakanlığı ve ilgili diğer kurumlar etkin denetim yapmasını istiyoruz.

* Her şeyden önce sağlığımızın korunması için çalışma koşullarımızın iyileştirilmesi için gerekli önlemlerin alınmasını istiyoruz.

* Radyolojide iş yükümüz çok fazla yeterli sayıda istihdam sağlanmasını ve radyasyonla çalışma sürelerinin düşürülmesini, hasta veya tetkik sayısına sınırlama getirilmesini istiyoruz.

* Performans sisteminin, radyolojik incelemeler için tamamen kaldırılmasını istiyoruz.

* Taşeron firmaların titizlikle denetlenmesini, hukuksuzlukların, çalışanları köle gibi görme anlayışının önüne geçmesin istiyoruz.

* Radyolojide ehliyetsiz çalışmanın önüne geçilmesini ve ehliyetsiz personel çalıştıran kurumlara caydırıcı cezalar verilsin istiyoruz.

* Radyoloji eğitimi veren okulların ve tahsis edilen kontenjanların sınırlandırılmasını ve radyoloji eğitiminin lisans düzeyine çıkarılmasını istiyoruz. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan’dan CHP’ye: Avukatlığına soyunursan bedel ödersin

SONRAKİ HABER

İhraçlara karşı oturma eylemleri 114. haftasında: Diz çökmedik, çökmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa