08 Kasım 2016 15:19

Engelli çocuğa istismar iddiasına tutuklama yok

Yüzde 95 engelli çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan komşunun ilk duruşması görüldü.

Paylaş

Burcu YILDIRIM
Ankara

Yüzde 95 engelli 17 yaşındaki F.Ç'nin komşusu tarafından cinsel istismara uğradığı iddiasıyla yargılanan A.Ş.'nin ilk duruşmasında somut delil olmadığı gerekçesiyle tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Dava 16 Ocak 2017'ye ertelendi. 

Ankara Adliyesi 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen davaya mağdur F.Ç. gelmedi. Davada, Gündem Çocuk Derneği ve Kadın Dayanışma Vakfı davaya katılma talebi reddedildi.

Duruşmada, sanık ve mağdur F.Ç'nin ailesi dinlendi. Sanık A.Ş. suçlamaları kabul etmeyerek, "F.Ç'nin özürlü ve akıl hastası olduğunu bilmiyordum” dedi. Polise verdiği ifadesinde A.Ş., F.Ç'nin annesinin kendisine arkadaşlık teklif ettiğini ve evli olduğu için bu teklifi kabul etmediğini öne sürerek, annesinin bu yüzden iftira atmak için şikayette bulunduğunu ifade etmişti. Hakimin neden böyle bir ifadede bulunduğunu sorması üzerine A.Ş, "Anne N.Ç ile birkaç kez 'Ne yapıyorsun , Nasılsın' diye konuştuk, ben yanlış anlamışım" diye yanıtladı.

Duruşma sonrasında hakim, “Bir sonraki davaya F.Ç'nin de katılması, hastahane raporu ile F.Ç'nin beyanlarına itibar edilip edilmeyeceğinin anlaşılması, bir sonraki duruşmada ise F.Ç için psikolog bulundurulması" kararını verdi.

Ayrıca, somut delillerin bulunmaması nedeniyle sanığın tutuklanması talebi reddedildi. Sanığın daha önceden de sabıkası bulunuyor. İkinci duruşma 1. Ağır Ceza Mahkemesinde, 16 Ocak 2017 tarihinde görülecek.

TEHDİT İDDİASI

Duruşma öncesi gazetemize konuşan anne N.Ç, kendilerinin komşuları tarafından tehdit edildiğini iddia etti. Sanık A.Ş'nin ve ailesinin davadan vazgeçmeleri yönünde kendileriyle konuşmaya çalıştıklarını ifade eden N.Ç'ye sanığın annesinin, “Eğer oğlum hapis yatarsa çıkınca ne yapacaksınız, sonuçta ömür boyu yatmayacak. Haklıysanız niye hiç kapımıza gelip de hesap sormadınız” dediğini söyleyen N.Ç., kızının yalnız kalamadığını, A.Ş'yi dışarda gördüğü her an çok korktuğunu anlattı. Daha önce gazetemizde olayın haber olması üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan kendilerine ziyarette bulunulduğunu aktaran N.Ç., “İhtiyacınız var mı, ne yapabiliriz, dediler. Psikolog istedik, tamam dediler ve bir daha gelmediler" diye konuştu.(Ankara/EVRENSEL)

(Fotoğraf: Arşiv)

ÖNCEKİ HABER

Adalet Nöbeti'ne uluslararası meslek örgütlerinden destek

SONRAKİ HABER

SDG Resulayn'dan çıktı, Türkiye'ye bağlı güçler kente girdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa