08 Kasım 2016 14:34

Kadın katili: Canlıyken yakmadım, o kadar canavar değilim

10 sene önce faili meçhul kalan cinayette hakim karşısına çıktı, savunmasında "Yaktığımda ölmüştü. O kadar da canavar biri değilim" dedi.

Paylaş

Adana'da boğazını sıkarak bayılttığı 22 yaşındaki Hatun Figen'i yakarak öldürdüğü iddiasıyla 10 yıl sonra yakalanıp ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan 36 yaşındaki Murat Kaz,  savunmasında "Yaktığımda ölmüştü. O kadar da canavar biri değilim" dedi.

Murat Kaz,  29 Eylül 2006'da daha önce para karşılığında birlikte olduğu Hatun Figen'i arayıp cinsel ilişkiye girmek istediğini söyledi. Tarafların anlaşması üzerine ikili Murat Kaz'ın evine geldi. İddiaya göre; aralarında tartışma çıkması üzerine Kaz, kadının boğazını sıkmaya başladı. Hatun Figen'in bayılması üzerine katil zanlısı, genç kadını bir kilime sararak aracıyla Cihadiye Köprüsü'nün altına götürüp, benzin dökerek yaktı. Cesedin bulunmasının ardından jandarma ekipleri yaptıkları araştırma sonucunda ölen kadının kimliğini belirleyemedi ve dosya faili meçhul olarak rafa kaldırıldı.

Jandarma sorumluluk bölgelerinin Emniyet Müdürlüğü'ne devredilmesinin ardından faili meçhul dosyalarını teslim alan polisin incelemesi sonucunda ölen kişinin Hatun Figen olduğu tespit edildi. Polis, Figen'in öldürüldüğü gün Murat Kaz ile birkaç kez görüştüğünü ortaya çıkardı. Cezaevi firarisi olduğu öğrenilen Murat Kaz, İstanbul'da sahte kimlik ile yakalanıp tutuklandı.

'DELİLLERİ YOK ETMEK AMACIYLA'

Murat Kaz, "Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle Adana 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk kez hakim karşısına çıktı. Cinayeti kabul eden Kaz, savunmasında şunları söyledi:

"Hakaret edince, kendimden geçtim boğazını sıkmaya başladım. Kendime geldiğimde ölmüştü. Canlı canlı yakmadım. O kadar da canavar biri değilim. Delilleri yok etmek amacıyla cesedi yaktım. Uyuşturucu kurbanıyım. Vereceğiniz her cezaya razıyım."

Hatun Figen'in kız kardeşi Sultan Figen şikayetçi olduğunu söyleyerek, katil zanlısının  cinayeti tek başına işlemediğini öne sürdü, anne Kezban Atsatan ise duruşma salonunda  fenalaştı. Mahkeme heyeti, tanıkların dinlenmesi için duruşmayı erteledi. (Adana/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

BİSAM Enflasyon Raporu: Yoksulun enflasyonu yükseliyor

SONRAKİ HABER

Rusya’dan Türkiye açıklaması: Suriye'deki teröristlere destek vermeyi durdurun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...