08 Kasım 2016 14:29

Radyoloji çalışanları: Radyasyon vitamin değil!

İzmir’de sağlık emekçileri 8 Kasım Dünya Radyoloji Günü dolayısıyla basın açıklaması yaparak karşılaştıkları tehlikelere dikkat çekti.

Paylaş

SES İzmir Şubesi 8 Kasım Dünya Radyoloji günü dolayısıyla Alsancak Nevvar Salih İşgören Devlet Hastanesi’nde basın açıklaması yaptı. Hastane bahçesinde yapılan açıklamada radyoloji çalışanları, “Radyasyon vitamin değildir” yazılı pankart açtı.

Radyoloji çalışanları adına basın açıklamasını okuyan SES İşyeri Temsilcisi Ertuğrul Özarslan, Wilheim Conrad Rontgen’in X-ışınını buluşunun 121. yılı olduğunu söyleyerek, X-ışınının doğru kullanıldığında insanlığa yararları, yanlış veya gereksiz kullanıldığında ise zararlı olduğunu ifade etti.

Son dönemde radyoloji bölümlerinin özelleştirilmeye çalışıldığını söyleyen Özarslan, “Sağlıkta özelleştirmeler radyasyon çalışanlarına kadar geldi. Özelleştirmeler, sadece radyasyon çalışanların sağlığını değil, hizmeti alan vatandaşın da sağlığını tehdit eder” dedi. Hastanenin radyoloji bölümünün geçtiğimiz yıl ihaleye açıldığını ama itirazlar üzerine geri çekildiğini hatırlatan Özarslan, aynı ihalenin bu yıl 10 Kasım günü tekrardan görüşüleceğini söyledi. Özarslan, özelleştirme ısrarına tepkilerini “Özelleştirmede bu ısrar niye? Bu özelleştirmenin amacı nedir? Çalışana ve hizmeti alan hastalara yararı nedir? Biz radyasyon çalışanları, hastanelerde röntgen ünitelerimizde piyasanın insafına bırakılamayacak kadar ciddi bir iş yaptığımızın bilinciyle ‘radyasyon vitamin değildir’ diyoruz” sözleriyle dile getirdi. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bodrum'dan bölgelerin sit derecesini düşüren plana tepki

SONRAKİ HABER

BİSAM Enflasyon Raporu: Yoksulun enflasyonu yükseliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...