08 Kasım 2016 13:44

'Malatya'daki Taşhoron Kilisesi restorasyonu neden durdu?'

CHP Milletvekili Veli Ağbaba restorasyonu durdurulan Malatya Çavuşoğlu Mahallesi'ndeki Taşhoron Kilisesi'nin akıbetini Bakan Nabi Avcı'ya sordu.

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, restorasyonuna 2012'de başlanıp, 2014 yılında durdurulan Malatya Çavuşoğlu Mahallesi'ndeki Taşhoron Kilisesi'nin akıbetini sordu. Ağbaba, Malatya'daki tarihi eserlerin neden kaderine terk edildiğinin açıklanmasını istedi. Taşhoron Kilisesi'nin Malatya İli Yeşilyurt İlçesi Çavuşoğlu Mahallesi'nde yer aldığını ve 18'inci Yüzyıl'ın ikinci yarısında Ermeniler tarafından yapılan bir kilise olduğunu kaydeden Ağbaba, şöyle dedi: "Daha önce de farklı örnekleriyle gündeme gelen sorunlar nedeniyle Malatya gibi tarih kokan bir kente gelen turist sayısı yok denecek kadar az sayıdadır. Malatya'nın kültürel, sosyal ve turizm açısından gelişimi için kentin tüm dinamiklerinin harekete geçmesi gerekmektedir."

BAKAN AVCI'YA SORULAR

Ağbaba,  Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde Bakan Avcı'ya, şöyle dedi:

"Malatya'da bulunan tarihi  Taşhoron Kilisesi restorasyonu neden durdurulmuştur? Restorasyon çalışmalarına ne zaman tekrar başlanacaktır? Bir taraftan 1,5 milyon dolar harcanarak restore edilen Van'ın Akdamar adasındaki kilise dururken, diğer taraftan daha düşük rakamlarla restore edilebilecek tarihi Taşhoron Kilisesi neden kaderine terk edilmiştir? Malatya'nın kültürel mirasına büyük katkı sağlayacak kilise ne zaman turizme kazandırılacaktır?" (Malatya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Amasra'ya termik için Çevre Düzeni Planlarını değiştirdiler

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa