08 Kasım 2016 10:58

PYD: Rakka’yı yönetmek gibi bir iddiamız yok

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Rakka operasyonuna ilişkin açıklama yaptı.

Paylaş

İsveç'e ziyarette bulunan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Stockholm’de gazetecilerle bir araya geldi. Rakka operasyonuna ilişkin Kürtler'in savaş alanında elde ettikleri ilerlemeyi etki alanını genişletmek için kullanacağı iddialarını yalanlayan Müslim, böyle bir stratejileri olmadığını belirterek, “Bizim için önemli olan IŞİD ile en güçlü olduğu yerde mücadele edilmesidir. IŞİD'in Rakka'daki varlığı biz Kürtler için bir tehdittir. Ancak gelecekte Rakka'yı yönetmek gibi bir iddiamız yok” dedi.

Dagens Nyheter gazetesinin haberine göre, eleştirini Türkiye'nin desteğini alan Özgür Suriye Ordusu'na yönelten PYD Eş Başkanı, “Onlar ne özgür, ne Suriyeli ne de ordu. Onlar, Suriye'de din devleti kurmayı amaçlayan yabancı cihatçılar” diye konuştu.

Suriye'de gelecekte özerk birimlerin federatif yönetimini savunan PYD Lideri Salih Müslim, Suriye sorununda bazı diğer aktörlerin 'yüzsüzlüğünü' anlayamadığını belirterek, “Suriye'nin geleceğinin dış güçler tarafından belirlenmesi hukuki değil. Biz Suriye'nin gelecekte tek bir devlet olabileceğine inanmıyoruz. Bu nedenle federatif bir sistemi savunuyoruz” dedi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD’nin olası yeni başkanları kim?

SONRAKİ HABER

İstanbul eski Emniyet Müdürü Çapkın tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...