08 Kasım 2016 04:30

CIPOML: Türkiye halklarıyla dayanışmaya!

Uluslararası Marksist Leninist Partiler ve Örgütler Konferansı (CIPOML), demokratik hakların savunulmasında Türkiye halklarıyla dayanışmaya çağırdı.

Paylaş

Uluslararası Marksist Leninist Partiler ve Örgütler Konferansı (CIPOML) Türkiye halklarıyla dayanışma mesajı verdi. 22’nci oturumunu Danimarka’da gerçekleştiren CIPOML, “Demokratik hakların savunulmasında Türkiye halklarıyla dayanışmaya!” başlıklı bir bildiri yayımladı.

"İçeride ve dışarıda Türkiye’nin saldırgan ve savaşçı politikalarını kaygıyla izliyoruz. AKP Hükümeti ve Lideri Recep Tayyip Erdoğan özgürlükleri, özellikle de düşünce ve basın özgürlüklerini tehdit eden bir politika izlemeye başladı” denilen bildiride, Erdoğan’ın 15 Temmuz darbe girişimini tek adam ve tek parti diktatörlüğünü kurma ve “Tüm muhalefeti soluksuz bırakma” politikasını hızlandırmak için değerlendirdiğine dikkat çekildi.

‘MUHALEFETİN İFADE HAKKI AYAKLAR ALTINA ALINDI’

CIPOML bildirisinde şu ifadelere yer verildi: “Darbe girişiminden sonra ilan edilen OHAL, bu gerici politikalara karşı çıkan tüm muhalefeti soluksuz bırakmak ve tüm iktidarın Erdoğan’ın elinde bulundurmasını sağlayacak olan başkanlık sistemini inşa etmek için değerlendirildi. Böylelikle gerek içeride, gerekse dışarıda demokratik Kürt güçlerine karşı saldırmaya başladı ve Hayatın Sesi kanalında olduğu gibi bu gerici politikaları haklı olarak teşhir eden televizyon kanalları yasaklandı. Gelinen aşamada onlarca televizyon, radyo, gazete yasaklanmış, onlarca gazeteci tutuklanmış, binlerce sendika üyesinin en temel hakları çiğnenmiştir. Muhalefetin ifade hakkı tamamen ayaklar altına alındı.”

ULUSLARARASI DAYANIŞMA ÇAĞRISI

“OHAL ve KHK’lerin kaldırılması için yürütülen tüm mücadelelerle dayanışma içerisinde olduğumuzu ilan ediyoruz!” denilen CIPOML bildirisinde şu çağrı yapıldı: “Demokratik hakların savunulmasını kararlıca haykıracağız! Tüm dünyada demokratları, sendikacıları, gazetecileri, insan hakları savunucularını tüm basın için özgürlük talepleriyle dayanışma içerisinde olmaya, gazetecilerin baskısız bir ortamda çalışabilmesi ve tutuklu olanların derhal serbest bırakılması için aktif dayanışma içerisinde olmasına çağırıyoruz.”

Norveç’ten Tunus’a, Ekvador’dan Hindistan’a kadar çok sayıda Marksist-Leninist parti ve örgütlerin üyesi olduğu CIPOML’yi Türkiye’de Emek Partisi (EMEP) temsil ediyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

İkinci öğretim cep yakıyor

SONRAKİ HABER

Pendik'te kadın cinayeti: Katil, eşini öldürüp intihar süsü verdi