Mısırlılar sandık başında

Mısırlılar sandık başında

Mısır, Hüsnü Mübarek rejimin devrilmesinden 15 ay sonra ülkedeki ilk cumhurbaşkanlığı seçimi için sandık başında. 50 milyondan fazla seçmenin olduğu Mısır’da bazı seçim merkezlerinde uzun kuyrukların oluştuğu ifade edildi. Bu sabah başlayan oy verme işlemi yarın da devam edecek. 12 adayın yarıştığı seçimde hi&

3 ADAY ŞANSLI

Eski Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa, bağımsız aday Abdul Munim Ebul Futuh ve Müslüman Kardeşler hareketinin adayı Muhammed Mursi en güçlü adaylar olarak öne çıkıyor. İki gün sürecek seçimlerde bir adayın tek başına yüzde 50'den fazla oy alamaması durumunda en fazla oyu alan iki aday, üç hafta sonra yeniden karşı karşıya gelecek. Mısır için olduğu kadar Ortadoğu ve Arap dünyası açısından da tarihi olarak adlandırılan seçimleri kazanan lideri ekonomiden siyasete, diplomasiden anayasa çalışmalarına kadar pek çok problem bekliyor.

Seçim sonuçlarının resmi olarak açıklanmasından sonra fiilen cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Yüksek Askeri Konsey'in tüm yetkilerini yeni cumhurbaşkanına devretmesi bekleniyor. Şubat 2011’de cumhurbaşkanının görevlerini üstlenen askeri konsey, ülkede adil seçimler ve sivil yönetim sözü vermiş ancak sonrasında yaşanan süreç pek de demokratik olmamıştı.

MÜBAREK KİME OY VERECEK?

Mısır'da asker ve polisler oy kullanamıyor. Gözaltına alınanlar ise eğer bir suçtan hüküm giymemişlerse başvuru formu doldurmak sureti ile oy kullanabiliyor. Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu'nun Mübarek'in oy kullanabileceğini açıklamasının ardından, sosyal medyada “übarek ilk defa kendi dışında birisine oy verecek” mesajları yayılmaya başladı.

Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu, göz hapsinde tutulan ve tedavi gören Mübarek'in kesinleşmiş cezası bulunmadığı için oy kullanabileceğini açıklarken, Mübarek ile oğlu Cemal'in oy kullanmak için doldurmak zorunda oldukları başvuru formunun henüz Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu'na ulaşmadığını duyurdu. (DIŞ HABERLER)


ADAYLARIN VAATLERİ

Seçimin favori adaylarından Abdülmunim Ebu el-Fütuh, “Güçlü Mısır” sloganıyla başladığı seçim yarışında, Muhafazakar, Reformist İslamcı kesimle gençlerin oylarını hedefliyor. Selefi Nur Partisi de Ebu el-Fütuh'u destekleyeceğini açıkladı. Selefi Nur Partisi, meclis seçimlerinde yüzde 25'e yakın oy almıştı. Müslüman Kardeşler'in güçlü örgüt desteğini arkasına alan Muhammed Mursi'nin adı, Müslüman Kardeşler tarafından tedbiren Cumhurbaşkanlığı Seçim Komisyonu'na verilmişti.

Hayrat Şatır'ın adaylığının kabul edilmemesinin ardından örgütün adayı olan Mursi'ye Müslüman Kardeşler’le örgüte sempatiyle bakan kesimlerin destek vermesi bekleniyor. Arap Birliği eski Genel Sekreteri Amr Musa, seçim kampanyalarında sık sık gelecek dönem için seçilecek cumhurbaşkanının devlet tecrübesi olması gerektiğini vurgularken, “Mısır'ı kalkındırabiliriz, beraberce yapabiliriz” sloganlarını kullandı.

Ülkede yaşayan Hıristiyan azınlık başta olmak üzere laik kesimin Amr Musa'yı desteklemesine kesin gözle bakılıyor. Mübarek rejiminin son Başbakanı Ahmet Şefik, “Söz yok icraat var” sloganıyla girdiği cumhurbaşkanlığı yarışında şans arıyor. Şefik'e eski rejimi destekleyenler, laikler ve devletçi sol kesim destek veriyor. Hıristiyan azınlığın Şefik'i destekleyeceği ileri sürülüyor. Şefik kampanyasının son dönemlerinde İsrail'e karşı açıklamalarda bulunarak oy toplamaya çalıştı.

Nasırcı Karame Partisi Genel Başkanı Hamdin Sabbahi, milliyetçi kişiliğe sahip. Filistin direnişini destekleyeceği vaadinde bulunan Sabbahi, İsrail'e karşı sert söylemleriyle tanınıyor. Milliyetçilerin yanı sıra sosyalist kesimlerin desteklemesi beklenen Sabbahi, Mısır'ın kalkınmasının da önceliklerinden olduğunu devamlı surette dile getiriyor.

TARAFTARLAR ARASINDA ÇATIŞMA ÇIKTI

Mısır cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda oy verme işlemi devam ederken, Giza'ya bağlı Dokki bölgesinde adayların taraftarları arasında çatışma çıktı. Mısır'da yayın yapan On Televizyonu'nun haberine göre, eski rejimin son Başbakanı Ahmet Şefik ile Nasırcı Kerame (Onur) Partisi Genel Başkanı Hamdin Sabbahi'nin destekçileri çatıştı. Çatışmada yaralılar olduğu belirtilirken, polisin olaya müdahale ettiği ve tarafları sakinleştirdiği ifade edildi. Çatışmada iki ateş arasında kalan bir polisin ise hayatını kaybettiği bildirildi.

www.evrensel.net