07 Kasım 2016 19:23

Süreyya Operası 10 yaşında

Süreyya Operasının 10. sanat yılı konserlerle kutlandı.

Paylaş

Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesinin 10. sanat yılı, İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) ile düzenlenen konserle kutlandı. İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) orkestrası ve solistlerinin sahne aldığı program, Süreyya Operası’nın tanıtım filminin gösterimiyle başladı.

Devlet Opera ve Balesi 10 yıldır Süreyya Operasında müzikseverlere güzel eserler sunuyor diyerek sözlerine başlayan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu şunları söyledi. “Süreyya Opera Sahnesinde, Devlet Operası temsillerinin yanı sıra, Belediyemizin düzenlediği oda müziği konserleri de yapılıyor. Bu konserlerin sayısı 10. yılında 365’e ulaştı. Ayrıca Borusan Cuarteti, İstanbul Uluslararası Müzik Festivali, Uluslararası Opera Festivali gibi etkinlikler de burada izleyiciyle buluştu. Belediyemizin genç yetenekler için düzenlediği piyano ve keman yarışmalarında çok iyi sonuçlar elde ettik. Bu yıl ayrıca 10’uncu yılımız için gençler arasında oda orkestrası için beste yarışması düzenlendik.” Süreyya Operası ile tarihsel bir mirasın çağdaş bir anlayışla onarılıp hizmete sunulduğunu hatırlatan Nuhoğlu, “İstanbul on yıl boyunca opera ve bale sanatından mahrum kalmadı. İstanbul mesleki standartlara göre çalışan bir müzik merkezi kazanmış oldu. Müzikseverler Türkiye’nin birçok müzisyeni, virtüözü ile birlikte çok sayıda önemli yabancı müzisyeni burada düzenli olarak yapılan pazartesi konserlerinde izledi. Süreyya Operasının bu işlevlerini sürdürmesi için elimizden geleni yapmayı sürdüreceğiz” dedi.

"AKM’SİZLİK BİZİ ÖLDÜREMEDİ, HÂLÂ SESİMİZ ÇIKIYOR"

Gecede konuşan, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan şunları söyledi. “Süreyya Paşa’nın Operet hayaliyle yaptırdığı sahnede yaklaşık 650’ye yakın opera temsili yaptık 450’ye yakın bale temsili yaptık ayrıca ücretsiz olarak fuaye konserleri yaptık.

Kadıköy Belediyesi ile aramızdaki bu ilişki sayesinde AKM’sizlik bizi öldüremedi, hâlâ sesimiz çıkıyor. Sadece bizim coğrafyamızda, bizim ülkemizde değil, dünyanın bir çok yerinde sorunların, kirliliğin yaşandığı bir dünyada burada inanın mucize yaptığımızı sanıyorum. Bütün çevremiz bu kadar kirlilikle doluyken burada tertemiz yüreklerle, seyircilerimiz, sanatçılarımızla bu güzellik sonsuza dek sürsün istiyorum. Lütfen çocuklarınızı, gençlerinizi opera ve baleye bulaştırın başka kurtuluş yok çünkü.” dedi.

Her sanat sezonunda yaklaşık 180 temsil ve konseri, 80 bin seyircinin izlediği Süreyya Opera Sahnesinin 10. sanat yılının kutlandığı gecede, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve solistlerinin “Gala Konser”i gerçekleşti.

Şef Roberto Gianola yönetimindeki konserde, Alper Göçeri, Özgecan Gençer, Ayten Telek, Özge Kalelioğlu, Nesrin Gönüldağ, Deniz Yetim, Deniz Likos, Hande Ürben, Cenk Bıyık, Şebnem Ağrıdağ, Esra Ebacıoğlu Akcan ve Bülent Külekçi solist olarak sahne aldı.

Konserde, W. A. Mozart, Giuseppe Verdi, Jacques Offenbach ve George Frideric Handel gibi bestecilerin eserleri icra edildi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hong Konglu vekiller için binlerce kişi Çin’i protesto etti

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen, Ceren Damar için adalet istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...