07 Kasım 2016 19:26

Cezaevinde vekil seçildi, milletvekiliyken cezaevine girdi

KCK ana davası kapsamında 2009'da tutuklanan, 2011'de Milletvekili seçilen ve 2014 yılında cezaevinden çıkan Irmak, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Paylaş

Diyarbakır, Şırnak, Hakkari ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıklarınca yürütülen soruşturmalar kapsamında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve 6 Milletvekili ile birlikte tutuklanan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak ile ilgili ilginç bir durum ortaya çıktı. 

Milletvekili dokunulmazlığının TBMM tarafından kaldırılmasından sonra haklarında yürütülen soruşturmalar kapsamında 4 Kasım'da gözaltına alınan ve bir gün sonra tutuklanan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak, 2009 yılında yürütülen KCK operasyonları kapsamında KCK ana davasından tutuklanarak Diyarbakır E Tipi Cezaevine konuldu. Irmak, cezaevinde iken partisi BDP tarafından Şırnak'ta bağımsız milletvekili adayı gösterildi ve seçilerek milletvekili oldu. Anayasa Mahkemesinin 5 yıllık tutukluluk süresi ile ilgili kararından sonra Irmak, 4 Ocak 2014'te Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi kararı ile tutuklu diğer 3 milletvekili ile birlikte tahliye edildi. 

Cezaevinden çıktıktan sonra TBMM'deki yasama faaliyetlerine katılan ve bir dönem Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eş başkanlığı da yapan Selma Irmak, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde bu kez HDP'den Hakkari milletvekili olarak meclise girdi. TBMM'de milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasından sonra Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında geçen 4 Kasım günü gözaltına alınan HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak bir gün sonra çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliğinde, 'Silahlı terör örgütü üyeliği' ve 'Terör örgütü propagandasını yapmak' suçlarından tutuklandı. Daha önce cezaevinde iken milletvekili seçilen Selma Irmak, bu kez milletvekili olarak cezaevine girmiş oldu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

ABD seçimleri öncesi son analizler

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa