07 Kasım 2016 14:19

'Dava aydınlatılırsa çözüm sürecine dönülebilir'

Çözüm sürecini bitiren Ceylanpınar cinayeti davası yarın görülecek.

Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

Çözüm sürecini bitiren Ceylanpınar'daki 2 polisin ölümüne ilişkin davanın 3. duruşması yarın Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. 7 sanığın tutuklu bulunduğu davada, HTS kayıtları tartışma konusuydu. İddianamede yer alan yeni çelişki ise cinayetin işlendiği eve nasıl girildiğine ilişkin. Davadaki çelişkileri değerlediren sanık avukatlarında Hüseyin Akay, “Cinayete ilişkin araştırılması gereken birçok şey var, araştırılmıyor. Cinayetin aydınlatılması belki de çözüm sürecine yeniden dönülmesine yol açacak” yorumunda bulundu.

Şanlıurfa'da, 20 Temmuz 2015 tarihindeki Suruç katliamından sonra 22 Temmuz tarihinde polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar evlerinde ölü bulunmuştu. Yumuşak ve Acar'ın kafalarına sıkılan kurşunla öldürüldüğü tespit edilmişti. Cinayettin susturucu silahla gerçekleştirildiği belirlenmişti. Cinayete ilişkin  Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülende davada 7'si tutuklu, 9 sanık bulunuyordu.

Sanıklar hakkında “Devletin birliği ve ülke bütünlüğü bozma, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürme” suçlarından müebbet hapsi istenirken, sanıklar suçlamayı kabul etmiyor ve cinayetle ilişkileri olmadıklarını savunuyordu. Sanıklar cinayeti işlediklerine yönelik hakkında somut belge bulunamazken, sanıkları suçlanırken HTS kayıtları adres gösteriliyordu. Ancak cinayeti aydınlatacak HTS kayıtlarının polis tarafında imha ediliği ortaya çıkmıştı. Cinayette FETÖ terör örgütünün parmağı olduğu iddiaları da gündeme gelmişti. Davanın hakimi FETÖ’den tutuklanmıştı. Sanıkların cinayeti işlediğine yönelik ihbarı yapan T.B.'nin kardeşi de FETÖ üyeliğinden göz altına alınmıştı.

İPLE BİLE GİRİLEMEYEN EV

Cinayete ilişkin hazırlana iddianamenin dosyasında dikkat çeken yeni bir ayrıntı daha ortaya çıktı. İddianameye göre polislerin kaldığı eve yan daire kullanılarak, balkondan girildi. Ancak yine iddianamede öldürülen polislerden haber alınamayınca eve girmek için çatıdan ip sarkıtıldı. Buna rağmen eve girilemeyince en son çare çilingir çağrılarak evin kapısı açtırıldı.

Sanık avukatlarının davanın 2. duruşmasındaki savunmaları da bu yöndeydi. Avukatların savunmasına göre polislerin kaldığı eve yan daireden girilmesi imkansız ve bu olayda 3. polisin olduğuna dair şüpheler var.

SİGARA VAR DNA YOK

Olayla ilgili diğer bir ayrıntılar ise sanıkların suçlandıkları HTS kayıtlarının imha edilmiş olmasıydı. Dava dosyasında yer alanlara göre olay günü cinayetin gerçekleştiği dairenin yakınlarında sigara izmariti bulundu. Bu izmaritin 2 polisi öldüren kişilere gözcülük yapanın içtiği düşünülüyor. Ancak bu izmaritten alanın DNA'lar davada yargılanan sanıkların hiçbirinin DNA'sıyla eşlemedi. Yine cinayet medyaya ‘Tek silahtan çıkan kurşunlar polisleri öldürüldü’ diye yansıdı. Ancak iddianamede polislerin 7,65 milimetre çapında mermi atan 2 farklı silahla öldürüldüğü belirtiliyor.

Öldürülen polislerin cinayet öncesi gittiği marketin sahibi, ölen polislerin yanında 2 polis daha olduğunu ifadesinde söylemişti.

BARIŞ SÜRECİNİ DEVAM ETTİREBİLİR

Sanık avukatlarında Hüseyin Akay davada birçok çelişkinin bulunduğuna dikkat çekerek, “Cinayetin failleri bugüne kadar bulunamadı. Polisleri öldürenleri bulmaya yönelik bir soruşturma yürütülmedi. Zaten ölen polislerin aileleri bile davayı takip etmiyor. Bu dikkat çekici. En azından bir avukat tutup davayı takip ettirebilirlerdi” dedi.

Savcının etkin bir soruşturma yürütmediğini ifade eden Akay, “Savcı araştırılması gereken birçok delili araştırmadı. FETÖ'nün cinayette parmağı olabileceğini belittik ama bunu da dikkate almadılar. Delillerin araştırılması ve cinayetin aydınlatılması belki de çözüm sürecinin devam ettirilmesine yol açacak. Zaten CHP ve HDP'liler Meclis'te cinayetlerin araştırılmasının istedi. Ancak bu AKP ve MHP'liler tarafında ret edildi” diye hatırlattı.

Akay, insan hakları örgütlerine çağrıda bulunarak, "Kimsenin davaya ilgisi yok. Barolar bile bu davayla ilgili değil. Davada tutuklu bulunan sanıkların hiçbirinin cinayetlerle alakası olmadığı kanısındayım. Kim yaptı bilmiyorum ama cinayetlerin aydınlatılması gerekiyor" diye konuştu.

Çözüm sürecini bitiren davanın 3. duruşması yarın saat 09:30'da Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İlhan Erdost ölümünün 36. yılında mezarı başında anıldı

SONRAKİ HABER

Sanders: İsraillilerin de Filistinlilerin de haklarını destekleyeceğim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa