07 Kasım 2016 13:43

Kurtulmuş: Süreç Anayasa'ya aykırı değildir!

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Paylaş

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında konuştu. HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili bilgi veren Kurtulmuş, “3 milletvekili firari durumdaydı. Nihat Akdoğan, Hakkari girişinde polisler tarafından yakalandı” dedi.

HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasına ilişkin eleştirilere de yanıt veren Kurtulmuş, “Bu sürecin Anayasa'ya aykırı olduğunu iddia etmek TBMM'nin iradesine saygısızlıktır. Bu anayasal bir süreçtir. Anayasal süreç, mahkemeler tarafından devam ediyor. Bu, Anayasa'ya uygundur. Hatta Anayasa değişikliğiyle ortaya koyulan Anayasa'nın emrinin gereğidir. Yakalanma süreci de tutuklanması süreci ve bundan sonraki süreç de yüzde yüz hukuki bir süreçtir” iddiasında bulundu.

‘ÜMİT EDERİZ PARLAMENTO ÇALIŞMALARINA KATILIRLAR’

HDP'nin TBMM'deki yasama faaliyetlerine katılmama kararını eleştiren Kurtulmuş, “Milletin iradesiyle parlamentoya gelenlerin milletin iradesine saygı göstermesi lazım. Parlamento çalışmalarına devam edilmesi, kendilerine oy veren vatandaşların talebidir. Ümit ederiz ki bu talepleri göz önünde bulundururlar ve parlamento çalışmalarına katılırlar” dedi.

Tutuklamaların HDP'nin tüzel kişiliğine dönük olmadığını savunan Hükümet Sözcüsü, “Biz partilerin kapatılmasını doğru bulmayız. HDP'nin tüzel kişiliğiyle ilgili en ufak bir şey yoktur. HDP milletvekillerinin bir kısmıyla ilgili mahkemelerin yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde gözaltı talepleri olmuş ve bunlar yerine getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

HDP'lilerin yasama faaliyetlerine katılmaması nedeniyle vekilliklerinin düşeceği ve bu durumda ara seçimin gündeme geleceği yönündeki yorumlar hakkında görüşü sorulan Kurtulmuş, “Böyle bir süreç ben şahsen öngörmüyorum. Yeni bir seçimi gerektirecek bir gelişmenin olmayacağı kanaatindeyim” dedi.

‘EL BAB'A YAKLAŞIK 12 KİLOMETRE KADAR GELİNDİ’

Fırat Kalkanı operasyonuna ilişkin de konuşan Kurtulmuş, El Bab'a 12 kilometre kadar gelindiğini açıkladı. Kurtulmuş askeri sevkiyatlara ilişkin de “Son günlerde Türkiye'nin sınır bölgesine yapmış olduğu askeri sevkiyat, Türkiye'nin olası tedbirleri çerçevesinde atılmış olan bir adımdır. Onun için Rakka'nın, tamamı Arap olan bir kentin, Arap olmayan unsurlar tarafından ele geçirilmesi ve onlar tarafından yönetilmesinin, herhangi bir şekilde bölge barışına katkıda bulunmayacağını ifade etmek isteriz” açıklamasında bulundu.

CHP'NİN PARTİ MECLİSİ BİLDİRİSİNE TEPKİ

CHP'nin Parti Meclisi bildirisinde yer alan hükümete yönelik eleştirilere de yanıt veren Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, “Tavsiyeleri, eleştirileri varsa bunları dinlemeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Ancak neredeyse ölümün kıyısından dönmüş bir siyasi heyete başta Sayın Cumhurbaşkanı'mız olmak üzere 'Bu örgütlerle iş birliği halinde hareket ediyorsunuz' demek haksızlıkların en büyüğü olsa gerektir. Keşke böyle bir metni kaleme almasalardı” açıklamasında bulundu.

‘SİYASİ SÜREÇLERLE HİÇBİR İLGİSİ YOK’

Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyona ilişkin de konuşan Kurtulmuş, “Bu yargı sürecinin siyasi süreçlerle hiçbir ilgisi yoktur. Ortadaki suçlamalar, onlara karşı yapılacak savunmalar, bunlar çerçevesinde mahkeme süreci devam edecektir” iddiasında bulundu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Üniversitelinin yıllık gideri ortalama 14 bin TL!

SONRAKİ HABER

Manisa’da tarım işçilerini taşıyan minibüs ile otomobil çarpıştı: 1'i ağır 13 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa