Peygamberin Hayatı: Müfredata girmeden sınavı yapıldı

Peygamberin Hayatı: Müfredata girmeden sınavı yapıldı

İstanbul’un Beykoz ilçesinde Müftülüğün okullarda Peygamberin Hayatı konulu sınav düzenlediği ortaya çıktı. 4+4+4’lük kademeli eğitim sisteminde yapılan değişiklikle gelecek yıl seçmeli ders olarak okutulacak olan Peygamberin Hayatı adlı ders daha müfredata girmeden sınavı yapıldı.Beykoz İlçe Mill

Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Belediye ve Müftülüğünün ortak  olarak düzenlediği sınavın “insanların peygamberin hayatı hakkında bilgi sahibi olmaları amacıyla” yapıldığı ileri sürülüyor.

Sınavın yapıldığı okullardan biri de Anadolu Hisarı Ticaret Meslek Lisesi. Öğle saatinde yapılan sınavdan okulda birkaç idareci ve eğitimci dışında kimsenin haberi olmadığı belirtilirken sınavın yapıldığı saatte öğretmenlerin defter kaydına ‘ders işlendi’ yazıldığı iddia ediliyor.

EĞİTİMCİLER BASKIDAN BOYUN EĞİYOR

Sınavı yapıldığı okulda  çalışan ve ismini vermek istemeyen bir eğitimci de, kendilerine sınavın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bilgisi dahilinde yapıldığının söylendiğini belirtti. Eğitimcilerin baskıdan korktukları için sınavı yapmak zorunda kaldığını söyleyen öğretmen, bir eğitimci olarak hem öğrencilerinin hem de çocuklarının geleceği için endişelendiğini belirtti.

‘MİLLİ EĞİTİM DİYANETE BAĞLI HALE GELECEK’

Konuyla ilgili görüş aldığımız Eğitim Sen 2 No’lu Şube Mali Sekreteri Çayan Çalık, uygulamaya tepki gösterdi. 4+4+4’e geçtikten sonra atılan tüm adımlarla Milli Eğitimin yavaş yavaş Diyanet İşlerine  bağlandığını söyleyen Çalık, AKP’nin dindar nesil projesinin adımlarını atmaya başladığını ifade etti.
AKP’nin Peygamber’in hayatı ve Kuran seçmeli dersleriyle öğrenciler arasında bir ayrışma yaratacağını belirten  Çalık, “Bu sınav bunun adımlarından biri. Bu, derslerin  seçmeli değil fiilen zorunlu hale geleceğini göstermektedir. Farklı din ve inanç guruplarına mensup öğrenciler bu yolla dışlanacaklar. Burada asıl amaç bir ayrışma yaratmak ve AKP’de bu ayrışmayı destekliyor” dedi. AKP’nin farklı inanç ve kültürlere mensup insanları hizaya çekmek istediğini kaydeden Çalık, “İmam hatiplerin ortaokul kısımlarının açılmasına ilişkin tutumları bunun göstergesi. Dindarlaşma hareketi olarak görülebilir” dedi.   Diyanetin Milli Eğitim Bakanlığı ve müdürlükleri üzerinden okullara umreye çağrı yazıları göndermeye başladığını belirten Çalık, “Bu AKP’nin  nasıl bir toplum yaratma çabası içerisinde olduğunu gösteriyor.  Bu zaten tam olarak laik olmayan eğitim anlayışını tamamen ortadan kaldırmaktır” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)


ORTAK KAMPANYA

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sınavın İlçe Müftülüğünün organizasyonu dahilinde yapıldığını söyledi.

Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş ise bu sınavın Müftülük, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Belediye ortaklığında geliştirilen proje olduğunu belirtti. İsteyen öğrencilerin sınava katılmak için isim yazdırdığını iddia eden Demirtaş, insanların peygamberin hayatı hakkında bilgi sahibi olmaları amacıyla böyle bir kampanya düzenlediklerini sınavdan başarıyla çıkan öğrencilere Peygamber’in hayatıyla ilgili kitap hediye edileceğini öne sürdü.

www.evrensel.net