07 Kasım 2016 10:51

10 Ekim duruşması başladı

Ankara Katliamı davası için gelenlere duruşma salonu yetmedi, çok sayıda kişi 10 Ekim davasını ayakta takip ediyor.

Paylaş

10 Ekim 2015 tarihinde Emek Barış Demokrasi mitingine katılmak üzere Ankara Garı önünde toplananlara yönelik canlı bomba saldırısına ilişkin davanın ilk duruşması başladı. 101 kişinin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin davanan ilk duruşması Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Davanın hafta boyunca devam etmesi planlanıyor. 

Duruşma için Adliye’de özel önlemler alındı. 10. ve 11. Ağır Ceza Mahkemeleri arasındaki paravan kaldırılarak tek salon haline getirildi. Buna rağmen salon yetersiz kaldı. Çok sayıda kişi duruşmayı ayakta takip ediyor. 

Duruşmaya Ankara, İstanbul, Balıkesir ve Mersin Baro Başkanlarının yanı sıra, katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri ve yaralılar, çok sayıda demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı. CHP Malatya İl Örgütünden katliamda yaşamını yitiren aileler ve yaralılar da duruşmayı takip edenler arasında yer aldı. Duruşmayı çok sayıda CHP'li de takip etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Grup Başkanvekili Özgür Özel ile çok sayıda milletvekili duruşma salonunda yer aldı.  Duruşmayı izleyenler arasinda Tunus Parlamentosundan milletvekili Ammar Amroussia ve BM İşkenceyi Önleme Komitesi Üyesi Radia Nasraoui de bulunuyor.

İddianamede 36 sanık hakkında 101 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası isteniyor. Tutuklu 15 sanıktan 12’si duruşma salonuna getirilirken, 3’ü SEGBİS ile bağlanacak. Salondaki tutuklu sanıkların isimleri şöyle: İbrahim Halil Alçay, Resul Demir, Hüseyin Tunç, Mehmedin Baraç, Nihat Ürkmez, Hakan Şahin, Yakub Şahin, Yakup Karaoğlu, Metin Akaltın, Erman Ekici, Burak Ormanoğlu, Hacı Ali Durmaz. 

Abdülmüttalip Demir, Talha Güneş ve Abdulhamid Boz ise duruşmaya SEGBİS sistemiyle katılacak olan sanıklar. Tutuksuz sanıklardan Suphi Yıldırım ve Yakup Yıldırım da salonda yer aldı. 

Sanıkların salona girişi sırasında, katliamda yaşamını yitirenlerden birinin yakını “Bu katiller gözümüzün önünde oturuyor” diye bağırarak tepki gösterdi.

Sanıklarla avukatlar arasına jandarmalar dizildi. Mağdur avukatları, sanıkları göremedikleri için duruma itiraz etti. Birleştirilen iki salondan birinde görüntü ve ses sisteminin sağlıklı çalışmaması tepkiye neden oldu. 

Bir polisin duruşmanın başlamamasına tepki gösteren ailelere “şov yapıyorsunu” demesi tepki topladı. Polis ailelerin itirazı üzerine mahkeme başkanı tarafından salondan çıkarıldı. Polis çıkarken “Katiller dışarı” diye sloganlar atıldı. Avukatlar polis hakkında işlem yapılmasını istedi.

Katliamda boynundan yaralanan Elif Zavar ikinci salonda ekranın karşıda değil, salonun yan duvarında olmasına tepki gösterdi. Zavar, "12 eylül mahkemelerinde (Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın yargılandığı davayı kastediyor) her şey yolundaydı, izleniyordu. Burada ekranı bile kontrol etmemişsiniz. Boynumu çeviremiyorum, boynumdan yaralandım. Burada da izleyemiyoruz, duyamıyoruz. O zaman evimde izlerdim" diye tepki gösterdi.

Duruşmaya sanık ve müştekilerin kimlik tespiti yapılarak başlandı. 

Patlamada kardeşini kaybeden bir kadın salondan çıkarken sinir krizi yaşadı. Jandarmaların sanıkların önünü kapatmasına ve polislerin sözlü sataşmasına isyan eden kadın, “Ciğerim yandı, kardeşim öldü. İçeride bir tiyatro oynanıyor. Dayanamadım ben. Sarayınız yansın, kül olsun” diye feryat etti. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fransa'da Cumhuriyet'le dayanışma eylemi yapıldı

SONRAKİ HABER

Van’da "Kor Kitap Sayfalarında Kadın" söyleşisi düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...