07 Kasım 2016 00:20

Davaya sahip çıkarsak, 10 Ekim Katliamı aydınlanır

Ankara’da 101 kişinin hayatını kaybettiği 10 Ekim Tren Garı Katliamı’nda yargılama bugün başlıyor.

Paylaş

Ankara’da 101 kişinin hayatını kaybettiği 10 Ekim Tren Garı Katliamı’nda yargılama bugün başlıyor.

Emek, demokrasi güçleri davaya destek için Ankara Adliyesi C Kapısı’nda saat 08.30’da buluşma çağrısı yaptı. Dava avukatlarından İlke Işık da, “Tarihin en büyük katliamında bütün sorumlular yargılanmayacak. Gerçek yargılama için yan yana durup katliamın aydınlatılmasını sağlamalıyız” dedi.KESK,DİSK, TMMOB ve TTB’nin düzenlediği “Emek, Barış ve Demokrasi”  mitingine yönelik IŞİD saldırısında 101 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı. Aylar sonra yargılamasına  başlanacak davada, 15’i tutuklu 36 sanık bulunuyor. Soruşturma sonucunda 18 zanlı hakkında takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik verilen sanıklar arasında ölen 2 bombacı, kendini patlatarak öldüren Halil İbrahim Durgun ve Yunus Durmaz yer alıyor. Ayrıca en son Antep’te kendini patlattığı ileri sürülen Mehmet Kadir Cebael hakkında takipsizlik verilip, verilmediği bilinmiyor.

Bir hafta sürmesi beklenen davada, dosyaya bakan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunda  yeterli yer olmadığı gerekçesiyle, 11- 12 Ağır Ceza Mahkemeleri salonları kullanılacak.Dava saat 10.00’da başlayacak.

10 EKİM ANKARA KATLİAMI DAVASI ÖZEL SAYFASI

BAĞLANTILARI AYDINLATMIYOR

Davaya ilişkin gazetemize konuşan mağdurların avukatlarından İlke Işık, katliamı aydıtlatmayan bir iddianameyle yargılamanın yapılacağına dikkat çekti.  Işık, sadece bir IŞİD militanının üzerinden çıkan belgelerle 36 sanıklı bir iddianamenin hazırlandığını ancak bu iddianamenin  ne katliamı ne de IŞİD’liler arasındaki ilişkiyi aydınlattığını söyledi.

Işık, 10 Ekim Katliamı’nın gerçekleştiği siyasi ortama da dikkat çekti ve şöyle devam etti: “7 Haziran seçimleri sonrasında ‘halk kaosu’ seçti diyenler, 10 Ekim Katliamı’nın ardından da ‘oylarımız arttı’ demekten çekinmediler. Bu katliam açıkça önlenebilirdi. Sorgulamak lazım Türkiye’de IŞİD üyeleri nasıl rahat hareket edebilir hale geldi. Gaziantep hücresi isimleri, adresleri bilinmesine rağmen ülkede 5 saldırı düzenleyebildi.” 10 Ekim Katliamı’ndan önce gelen 62  istihbarat notunun olduğunun altını çizen Işık, “Katliamdan 2 gün önce gelen istihbaratta bombacının ismi dahi biliniyordu. Ancak istihbarat katliam günü paylaşıldı. Burada kamu görevlilerinin katliamda sorumluluğu olduğunu görüyoruz. Belgelerimizle dava itirazlarımızı yapacak ve katliamda bütün sorumluluğu olanların yargılanması için çalışacağız” dedi. Işık, katliamın aydınlatılması için emek, barış ve  demokrasi diyenlerin davaya sahip çıkması gerektiğini vurgulayarak şu çağrıyı yaptı: “Katliam bizi yan yana getirmeli ve aydınlatılması için beraber çalışmalıyız. Bu davaya hep beraber sahip çıkarsak bu katliamın asıl failleri ortaya çıkarılır ve yargılanır.”   (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Okul panoları şiddet sarmalında

SONRAKİ HABER

Suriye-Mısır ittifakına doğru

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...