07 Kasım 2016 04:08

Sınır güvenliği barışla olur

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Çankırı'daki zırhlı araç ve askeri personelin Silopi'ye taşınmasını değerlendirdi.

Paylaş

Şerif KARATAŞ
İstanbul

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Ankara Mamak’tan Çankırı’ya taşınan 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’na ait zırhlı araç ve askeri personel Şırnak’ın Silopi ilçesine taşındı. Konuyla ilgili gazetemize konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, “İyi niyet bir uygulama olduğunu zannetmiyorum” dedi. Bilici, sınır güvenliğinin ülkede iç barışın sağlanması durumunda sağlanacağını da dikkat çekti.

35 vagon zırhlı aracı ve askerleri taşıyan tren önceki gün Antep Garına ulaştı. Askeri konvoy Irak’la sınırı bulunan Şırnak’ın Silopi ilçesine karayolu ile geçti. Sınırda yaşanan bu askeri hareketlilik ilgili İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici değerlendirmelerde bulundu. .

Uygulamayı iyi niyetli bulmayan Bilici şunları söyledi: “Çünkü gelişmelere baktığımızda ve Türkiye’nin açıklamalarına baktığımızda tamamıyla, başka bir ülkenin topraklarına girme ve saldırma gibi bir hazırlık olduğunu düşünüyoruz. Bunu da tasvip etmediğimizi, doğru bulmadığımız ve yanlış bir karar olduğunu belirtiyoruz.Başka ülkelerinin içişlerine karışmanın ülkeye hiç yararı olmaz. Saygı duyması lazım. Başkaları da aynı şekilde başka ülkenin içişlerine karışmaması gerekir. Bu yanlış bir uygulamadır. Türkiye’ni sınırları şimdiye kadar korunmuyor muydu? Bu nereden çıktı? Dolayısıyla iyi niyetli bir adım olduğunu düşünmüyorum.”

‘RET POLİTİKASINDAN VAZGEÇİLMELİ’

Sınır güvenliğinin nasıl sağlanabileceğine sorumuza ise Bilici şu ifadelerle yanıt verdi: “İç barışı sağlama temelinde, ret, inkar ve imha politikalarından vazgeçilmesi lazım. Türkiye’nin iç barışı, temel hak ve özgürlükleri sağladığı, geliştirdiği, farklı halkları tanıdığı zaman bu ciddi anlamda bir rahatlatma yaratır ve Türkiye’nin iç barışı sağlanmış olur. Dolayısıyla siz iç barışınızı sağlandığınız durumlarda, sizin ülkenize başka ülkelerin girme zihniyetinden, ya da sizin başka ülkeye gitme zihniyettin uzaklaşmış olursunuz. Çünkü o zihniyeti bertaraf ederek, iç barışa hazırlık yapıyorsunuz. Ve şu gelişir siyasetinizde; halkların kendi kaderini tayin etmek hakkına saygı gelişir. Onun dışında başka çözümün olacağını zannetmiyorum. Bizim önereceğimiz, bireysel ve kolektif hakların tanınması, demokratikleşmesinin, diyalog ve müzakerenin esas alınması ve bu temelde hareket edilmesidir. Bu olmazsa ülkelerin kendileriyle ilgili politikaları tamamıyla savaş eksenli, müdahale, ret eksenli olur. Bu da ister istemez, komşu olanlar ya da komşu olmayanlar müdahaleci, saldırgan ve emperyal güçlerin de Ortadoğu’ya gelip bu tür girişimleri söz konusu olur.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Patronlar cebini dolduruyor işçi asgari ücrete talim ediyor

SONRAKİ HABER

Çinli gazeteciler ortadan kayboluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...