07 Kasım 2016 09:52

Patronlar cebini dolduruyor işçi asgari ücrete talim ediyor

Otomotiv işçileri 2017 MESS sözleşmesini böyle karşılıyor: Artan üretim, büyüyen kârlar, ağır iş koşulları, asgari ücret düzeyinde tutulan ücretler.

Paylaş

Otomotiv işçileri 2017 MESS sözleşmesini böyle karşılıyor: Artan üretim, büyüyen kârlar, ağırlaşan iş koşulları, asgari ücret düzeyinde tutulan ücretler. Başta Bursa olmak üzere işçilerin bu tablonun değiştirilmesi için yaptığı eylemleri işçi kıyımlarıyla karşılayan patronlar, bir rekora daha imza attı, 2008 yılından bu yana aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaştı.
Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv endüstrisi, ekim ayında 2008 yılından bu yana aylık bazdaki en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Sektör ihracatı ekim ayında geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 8.2 artarak 2 milyar 190 milyon oldu. Sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay son aylardaki en yüksek oranlardan biri olan yüzde 18.7’ye ulaştı. Otomotivin ocak-ekim dönemi ihracatı da yüzde 10,8 artışla 19 milyar 269 milyon dolara yükseldi.

23 MİLYAR DOLARA BİR ADIM DAHA

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektör olarak yıl sonu hedefi olan 23 milyar dolara bir adım daha yaklaştıklarını söyledi. Ekim ayında değer bazında en fazla ihracat kaydeden sektörün Türkiye liderliğini sürdürdüğüne dikkat çeken Orhan Sabuncu, “Ekim ayındaki başarılı performansımızda binek otomobiller ihracatının yüzde 40 artması temel belirleyici oldu” dedi. Sektörün en büyük 3 pazarı olan Almanya’ya ihracat yüzde 35, İtalya’ya yüzde 49 ve Fransa’ya yüzde 13 artarken, alternatif pazarlardan İran’a yüzde 87’lik artış kaydedildi.

Türkiye otomotiv endüstrisinin ülke grubu bazında en büyük pazarı olan AB’ye ihracat yüzde 12 artışla 1 milyar 743 milyon dolar oldu. AB ülkeleri ihracattan yüzde 79 pay aldı. Ekim ayında alternatif pazarlar arasındaki Amerika Ülkeleri’ne ihracat yüzde 28 artarken, Afrika Ülkeleri’ne yüzde 14 düşüş göze çarptı. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Harb-İş, işçilere ‘greve hayır’ dedirtti

SONRAKİ HABER

TEM Otoyolu'nda servis minibüsü devrildi : 5 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa