07 Kasım 2016 04:45

Harb-İş, işçilere ‘greve hayır’ dedirtti

İncirlik'te çalışan işçilerin TİS oylamasında 'Greve hayır' demesinden altından sendika çıktı.

Paylaş

Volkan PEKAL / Halil İMREK
Adana

T. HARB-İŞ Sendikasının Adana İncirlik Hava Üssü’nde çalışan işçiler adına ABD’li patronla sürdürdüğü toplusözleşme sürecinde yapılan oylamada “greve hayır” çıkmasının altından sendikanın hayır oyunu örgütlemesi çıktı. “OHAL var hükümet zaten grevi yasaklar” denilerek işçiler hayır oyuna yönlendirilirken, kimi işçiler “ABD ile Türkiye’nin arası iyi değil, vatansever, yurtsever bir Yüksek Hakem Kuruluna denk gelinirse iyi bir zam alınır” propagandasının da yapıldığını aktardı. Greve hayır denmesi nedeniyle sözleşme Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanacak. Hem grev yasaklarına hem de OHAL’e karşı mücadele vermesi beklenen sendika yönetiminin, bunun yerine Yüksek Hakem Kurulu’ndan medet umması ise tepki çekti.
T. Harb-İş Sendikası ile 39. Hava Üs Kanat Komutanlığı, AAFES-EUR Türkiye Satış Bölgesi Genel Müdürlüğü ve VECTRUS Systems Corporation arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden anlaşma çıkmaması üzerine grev kararı alan T.Harb-İş Sendikası işçileri grev oylamasına götürdü.
Adana İncirlik Üssünde örgütlü olan T. Harb İş Sendikası, birinci yıl yüzde 30 oranında zam artı enflasyon, ikinci yıl yüzde 20 oranında zam artı enflasyon talep etmiş, ABD’li patron enflasyon farkı olmadan ilk yıl için yüzde 7 ikinci yıl için ise yüzde 6 zam verebileceğini söylemişti.
Grev oylamasında yüksek oranda hayır çıktı. Grev kararının çıkamamasında işçiler arasında yürütülen “Zaten OHAL var. Türkiye Suriye ve Irak’ta savaşta, Güneydoğu’da askeri operasyonlar var. Hükümet zaten grevi yasaklar” şeklinde yürütülen propagandanın etkili olduğu söyleniyor. Görüştüğümüz işçiler “ABD ile Türkiye’nin arası iyi değil, vatansever, yurtsever bir Yüksek Hakem Kuruluna denk gelinirse iyi bir zam alınır” propagandasının da yapıldığının bilgisini paylaştı. İşçilerin beklentisi Yüksek Hakem Kurulunun ABD’li patronun vermiş olduğu zam oranından daha fazla zam yapması şeklinde.

ÖNCEKİ HABER

Demokratik üniversite mücadelesini büyütmeliyiz

SONRAKİ HABER

Gültan Kışanak'tan mektup: Cezaevi kitap yasağı getirdi