06 Kasım 2016 17:59

Kadınlar, tutuklanan kadın vekiller için eylem yaptı

Kadın örgütlerinin HDP'li kadın milletvekillerinin tutuklanmasına karşı Kadıköy İskele Meydanı’nda düzenlediği basın açıklamasına polis saldırdı.

Paylaş

Kadın örgütleri ve çeşitli siyasi partilerden kadınlar, HDP’li kadın milletvekillerinin tutuklanmasını Kadıköy’de protesto etti.

‘İrademiz ve geleceğimiz için buradayız direniyoruz’ diyerek İskele Meydanı’nda bir araya gelen kadınlar vekillerin serbest bırakılmasını istedi.

Açıklamaya HDP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Pervin Buldan, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit de destek verdi. Tutuklu kadın vekillerin mesajlarının okunmasının ardından açıklama yapan Pervin Buldan, Meclis’te kadınlar adına yapacak çok iş olmasına rağmen demokratik siyasetin önüne geçilmesi nedeniyle Meclis çalışmalarına katılmama kararı aldıklarını ifade etti. Vekillerin tutuklandığı yerde demokrasiden söz edilemeyeceğini vurgulayan Buldan, arkadaşlarının serbest bırakılmasını istediklerini söyledi.

POLİS SALDIRISI VE GÖZALTILAR YAŞANDI

Buldan’ın ardından Gülistan Koçyiğit konuşma yaparken polis anons yaparak kadınların "5 dakika içinde dağılmasını" istedi, "Aksi halde müdahale edileceğini" söyledi. Buna rağmen kadınlar açıklamaya devam etti. Ortak açıklama yapılırken açıklama yapılan alana yakın bir bölgede gözaltılar yaşandı. Kadınlar bu duruma tepki gösterdi. Eylemin ardından polisin gözaltına aldığı kişilere şiddet uygulamasına kadınlar tepki gösterdi. Yaşanan arbede sırasında bir kadın sinir krizi geçirdi.

2'si JINHA muhabiri 4 kadın ve HDP Milletvekili Hüda Kaya'nın oğlunun da aralarında olduğu 15 erkeğin gözaltında olduğu öğrenildi.

JINHA Muhabirleri Bengi Kömürcü ile Duygu Ciniviz'in haber takibi sırasında polisin kimlik kontrolünde "ifade vermeye gitmedikleri" iddiasıyla gözaltına alındıkları belirtildi.

Avukatlardan aldığımız bilgiye göre gözaltına alınanların Kadıköy İskele, Kadıköy Çocuk, Acıbadem, Göztepe ve Bostancı karakollarına dağıtıldığı öğrenildi. Gözaltıların yarın savcılığa çıkarılması bekleniyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP eylemini polis engelledi, 2 kişi gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Şırnak'ta yasak 14 Kasım'da kısmen kaldırılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...